Přejít k hlavnímu obsahu

Jak poznat syndrom vyhoření na mateřské dovolené?

syndrom_vyhoreni_materska_dovolena

Péče o dítě je práce na plný úvazek krát dva. Bývá tak zcela normální a přirozené, že nejedna maminka na mateřské dovolené chvílemi zažívá negativní pocity a nechuť k mateřským povinnostem.

Pokud zažíváte podobné stavy, nemusí to být ihned syndrom vyhoření, ale přesto je třeba být opatrná a citlivá ke svým pocitům a náladám.

Syndrom vyhoření není nic nenormálního a neobvyklého. Podle odhadů postihuje až 12 % rodičů. 

Jak vzniká syndrom vyhoření při mateřství? 

Zůstala na vás celá domácnost? Přes den se snažíte být dokonalá maminka a v noci atraktivní manželka? A k tomu ještě pečovat o svou image, chodit do práce a nejlépe i kariérně růst? Jste na nejlepší cestě k vyhoření. 

Při této třísměnné dřině nemáte čas na se skoro ani najíst a už vůbec ne na kontakt s lidmi. Vyčerpání vám brzy způsobí pocity, že už nemůžete dál. V ten moment byste se měla mít na pozoru, jelikož na vás může číhat syndrom vyhoření.

Jak poznat syndrom vyhoření? 

Nadšená maminka dělala pro své miminko první poslední. Pomalu, ale jistě se jí do života začalo vkrádat vyčerpání. Dnes už je tak unavená, že nemá pomyšlení kamarádky ani manžela. Zanedbává nejen péči o domácnost, ale i o sebe. Izoluje se od okolí. Navíc postrádá motivaci ke změně. 

Místo toho zažívá pocity beznaděje, nízkého sebevědomí, méněcennosti a deprese. Trpí i její tělo, a to bolestmi hlavy, žaludku a páteře. Brzy se ozvalo i nechutenství, třes a bušení srdce. Žena se nemůže už ani pořádně nadechnout. Má tak slabou imunitu, že je prakticky pořád nemocná. Vidinu lepších zítřků má téměř nulovou.

Jak předejít psychickému vyčerpání při mateřství? 

První krok k řešení spočívá v uvědomění si, že se s vámi něco děje. Nic si nenalhávejte, naopak problém hlasitě pojmenujte a rozhodněte se s ním bojovat. 

Až poté můžete přistoupit ke konkrétním metodám, které pomohou váš stav zlepšit. 

V těhotenství se doporučuje jíst za dva, v mateřství však ani to neplatí. Nesnažte se během dne stihnout nemožné, snižte nároky na svůj výkon. Zboří se svět, když dnes nesplníte vše, co jste si předsevzala? Ublížíte tím někomu? 

Stanovte si priority. Čas zkrátka plyne rychleji, než chceme. Rozvrhněte si ho tak, abyste se v pohodě mohla věnovat jen důležitým věcem a neplýtvala energii na zbytečnostech. Uvidíte, že vaše práce bude kvalitnější. Okna i podlaha počkají, hlavní je spokojenost dítěte. 

Vždy je dobré mít časovou rezervu. Když nastane neočekávaný problém, nebudete v takovém stresu. A když nenastane, získáte chvilku pro sebe.  

Naučte se říkat ne 

Kolik úkolů je skutečně vašich a kolik jich řešíte za jiné. Říct nemohu, nebudu, nechci přitom není neslušné, kruté ani slabošské. Ani partnerovi, ani kolegům z práce. Mateřská dovolená není sice práce jako jiné, ale o to je náročnější. Máte plné právo navštěvovat kamarádky a věnovat se svým koníčkům. Nebo jako každý na chvíli úplně vypnout. 

Vyjděte do společnosti maminek a podobných žen

Schovávat se před světem ničemu nepomůže. Buďte v kontaktu s lidmi. Setkávejte se s kamarádkami nebo si třeba vyměňte zkušenosti s ženami, které také zažily psychické vyčerpání. Alespoň si potvrdíte, že nejste první, kdo tuto situaci zažil, že netrvá věčně a existuje řešení. 

Nebo spojte příjemné s užitečným: vydejte se na procházku s dítětem v doprovodu dalších maminek. Třeba na dětské hřiště, na cvičení s kočárkem v přírodě apod. 

Požádejte druhé o pomoc 

Chybovat i nestíhat je lidské. Nemusíte být dokonalou matkou, manželkou i hospodyní a vše zvládat sama. Nebojte se požádat partnera o pomoc s domácností a hlídáním, pokud potřebujete. Také vaše sestry nebo rodiče mohou mít zájem starat se na chvíli o dítě. Kontakt se starší generací vaše miminko obohatí a rozšíří jeho obzory. 

Psycholog není ostuda!

Pokud vás druzí „nechali na holičkách“ a svou situaci nezvládáte, obraťte se na psychologickou či psychiatrickou poradnu. Uvidíte, že se váš stav zlepší, a zachráníte tím budoucnost celé rodiny. 

Antidepresiva při kojení až jako poslední možnost 

Negativní účinky antidepresiv na dítě při kojení nebyly zjištěny. Antidepresiva určené pro ženy v mateřství vám ale psychiatr či lékař předepíše jen v nejnutnějším případě. 

Vhodnější je psychoterapie, mateřské konzultace nebo různé podpůrné skupiny, kde je možné problém společně sdílet a řešit. 

Syndrom vyhoření hrozí každé matce. Nesnažte se za den proto zvládnout tisíc věcí a udělejte si čas pro sebe. Pokud se u vás už objevily příznaky vyčerpání, věřte, že se z toho brzy dostanete.

Neváhejte požádat o pomoc své blízké, a kdyby to nestačilo, tak i psychologa. 

autor: Tehotenstvi.cz

Diskuze k článku