Porod dítěte je pro tělo ženy traumatem a nějakou dobu trvá, než se zotaví. Neexistuje žádná univerzální doba, za kterou se tělo vrátí do normálního stavu v jakém bylo před těhotenstvím. V prvních týdnech po porodu se vrací děloha do normální velikosti a mění se i hladina hormonů. A pokud žena kojí, má na hormony vliv i to. Další podstatnou změnou je hmotnost maminky. Průměrně žena v těhotenství přibere kolem 15 kg a nějakou dobu potrvá, než se přebytečných kilogramů zbaví. Zde ale hodně záleží na možnostech a vůli té které maminky.
Očistky
Hojivé procesy v těle ženy po porodu se projevují odchodem očistků. V prvních dnech po porodu jsou očistky krvavé, postupně mění barvu na nahnědlé a nažloutlé.
Porodní poranění
Porodní poranění se hojí většinou rychle. Nedoporučuje se používat různé hojící krémy apod. Vhodná je pravidelná zvýšená hygiena.
Občasný únik moči
V důsledku tlaku miminka na boční stěnu pochvy při porodu může dojít k dočasnému znecitlivění nervů v těchto místech. Což může být příčinou občasného úniku moči. Jedná se však jen o dočasný problém, který lze řešit inkontinenčními pomůckami a případným cvičením svalů pánevního dna.
Vypadávání vlasů
Zatímco v průběhu těhotenství vlasy ženy díky estrogenu zesílily, po porodu a během kojení je estrogenu v těle málo, a tak vlasy přestávají růst a padají. Opět – jedná se o dočasný problém.
Kdy opět přijde menstruace?
Jedna studie uvádí, že průměrná doba, kdy se u ženy po porodu opět objeví menstruace je 74 dní po porodu. Hlavním faktorem, který ovlivňuje menstruaci je ovulace. Poznat zda má žena ovulaci lze měřením bazální teploty. V období po porodu může být ale menstruace nepravidelná, zejména u žen, které kojí, jelikož hormony na podporu kojení mohou ovulaci zpozdit nebo dokonce zastavit. Časem se ale vše vrátí do normálního stavu.
Sex po porodu
Vše záleží na tom, jak se žena po porodu cítí a to nejen fyzicky, ale i psychicky. Dá se říci, že po porodu císařským řezem, může mít žena sex dříve, než po klasickém porodu. Je ale nutné připravit se na to, že při prvních stycích může být pochva bolestivá nebo citlivá. A i když se často uvádí, že kojení je nejlepší antikoncepce, není to 100%! I při kojení lze otěhotnět. Více o antikoncepci po porodu: /zena-po-porodu-Antikoncepce
Návštěva gynekologa
První návštěva u gynekologa by se měla uskutečnit v období 6 až 8 týdnů po porodu. V případě velmi silného krvácení, horečnatých stavů nebo křečí, by ale žena měla vyhledat lékařskou pomoc ihned.
Co zařídit po porodu?
/sestinedeli/co-zaridit-po-porodu
Těhotenství.cz