Výjimky neporušujte
Nebavme se o rizikovém těhotenství, kdy je třeba mít k pohybu rezervovaný přístup. Takový režim má své opodstatnění a klid na lůžku a minimum aktivit je pro bezproblémový průběh porodu klíčový. Může se stát, že žena trpí silnou cukrovkou nebo endometriózou, svírají ji nevolnosti nebo naopak už sama výchozí tělesná hmotnost byla vysoko nad průměrem, dítě v polovině těhotenství začne nečekaně klesat k porodním cestám. Důvodů k rizikovému těhotenství celá řada a nemá smysl pokoušet štěstí a “jít na krev”.
Pokud vás ale v pohybu nic neomezuje, směle do toho. Jen je třeba aktivitu přizpůsobit vzdouvajícímu se bříšku a klesající fyzičce, abyste si nepřivodily nepříjemné komplikace.
- Běh - některé ženy běhají i do osmé měsíce těhotenství, vyžaduje to ale velice dobrou fyzičku už před početím, aby vás zátěž s bříškem nepřekvapila. Na druhou stranu vás běh může začít limitovat ze dne na den a je tedy třeba netlačit na pilu a maximálně respektovat svoje tělo
- Jízda na kole - pohyb, který je sice nesmírně oblíbený, ale pro těhotné ženy se příliš nehodí. Při každém šlápnutí totiž dochází k tlaku na bříško a navíc je zde zvýšené riziko pádu a úrazu
- Nordic walking - chůze je přirozená a tělu svědčí “za běžného provozu” i v těhotenství. Záleží na vás, kolik toho ujdete i jaké tempo zvolíte. Nemá ale smysl přemáhat se a vydávat se do hor a do kopců, kde hrozí zranění a nedostatečně rychlá zdravotní péče
- Plavání - pohyb ve vodě je ideální. Ulevuje bříšku a protahuje tělo. Má to ale jednu podmínku - musíte dodržovat správnou techniku s hlavou pod vodou a tělem (a hlavou) v jedné rovině, abyste si nepřivodily bolesti zad)
- Jumping, zumba apod. - trhaný pohyb je naprosto nevhodný. Dá se pochopit, že máte pro tento typ sportu slabost, ale v těhotenství se veškerá pozornost točí kolem bříška, a tak se vyvarujte všeho, kdy se na něj vyvíjí zbytečný tlak a plod uvnitř bude jako “otloukánek”
Deset bodů pro gravid jógu
Dost možná je těhotenství jasný signál k tomu, abyste se naladily no vlnu pohody a zvolnily i na poli pohybu. K tomu je gravid jóga jako stvořená. Mnozí ji podceňují jakožto cvičení pro lenochy a jen tak “aby se neřeklo”, ale už po první lekci, kdy vám dá lektor jasně najevo, jak jste zkrácené, neohebné a neflexibilní, změníte názor. Jóga je pro spoustu lidí velké překvapení a spousta jich jí nadobro propadne. Možná se to bude týkat i vás. Ten pocit uvolnění, protažení a komfortu ve vlastním těle je opravdu návykový.
Na lekci gravid jógy projdete několika stupni od dechových cvičení po asány speciálně upravené pro těhotné ženy, práci se svaly pánevního dna a závěrečnou relaxaci. Na józe je nejlepší, že si ani neuvědomíte, že cvičíte. Veškerý pohyb je tak přirozený, že se oprostíte od dříny a rutiny. Výsledky si často připomenete až se zpožděním, kdy zaznamenáte zpevněné svaly, schopnost dýchat zhluboka, vyšší kloubní hypermobilitu nebo pocit pročištěného organismu nebo lepší fungování cévního systému. To se může projevit celou řadou pozitivních změn:
- Už žádné přidýchávání
- Lepší a hlubší spánek
- Absence křečí a brnění končetin
- Krevní tlak v rovnováze
- Konec s výkyvy nálad
- Více energie a podpora libida
- Snazší zvládání stresových situací
Paradoxně ale hlavním přínosem gravid jógy není pohyb. Je to pozitivní vliv na psychiku ženy. Ta je totiž během těhotenství zásadní a ovlivňuje jako pocity po celých devět měsíců, tak i prožívání všech fází a vývoj plodu. Díky harmonizaci těla a duše se uklidníte, budete mnohem intenzivněji vnímat radost a štěstí, budete soustředěnější, naučíte se pracovat s energií, dostanete pod kontrolu svoje nálady a emoční výkyvy, vyrovnáte hladinu jednotlivých hormonů. Zdá se až příliš nadsazené, že by takovou schopnost mělo pár minut jógy denně. Ale je tomu skutečně tak a je to to nejlepší, co můžete pro svoje nenarozené miminko i sebe udělat.