Údajně největší výzkum v dějinách objevil spojitost mezi užíváním marihuany v těhotenství a zvýšeným rizikem rozvoje autismu u dítěte.
Toto riziko se rozhodně nevyplatí ignorovat!
„Ženy v těhotenství užívající marihuanu se objevuje 1,5krát vyšší pravděpodobnost na porod dítěte trpícího autismem,“ vysvětluje autor výzkumu Darine El-Chaâr.
Toto neuklidňující zjištění mohou ženy chápat jako výstrahu před expozicí THC, hlavní složky rekreační marihuany. Z důvodu překotného vývoje je mozek miminka výrazně ohrožen nebezpečnými látkami, a to po celé období gestace.
Studie si vzala do hledáčku 2 200 kanadských žen, které užívali marihuanu pouze v těhotenství a bez kombinace s jinými drogami, jako jsou opiáty, alkohol či tabák.
Během výzkumu se nezaznamenával typ ani množství užívaného konopí. Vědci dokonce nezohledňovali týdny těhotenství, kdy ke kontaktu s psychotropním kanabinoidem došlo. Za důležité se považovalo pouze prokázat asociaci s riziky, nikoli nalézt konkrétní příčiny. Právě proto došlo k eliminaci maximálního množství faktorů.
Obliba marihuany roste nejen u těhotných žen
Jak se marihuana dostává na pole legálních a sociálně přijatelných drog, lékaři se obávají, že budoucí maminky začnou na konopí pohlížet jako na prostředek úlevy od těhotenských komplikací a zpříjemnění života. Přitom výzkum o dlouhodobém vlivu látek obsažených v této květině na plod je v plenkách.
Pokud si během očekávání potřebujete osladit život, sáhněte raději po cukru. Nejde sice o ideální řešení, ale alespoň o menší zlo.
Nejčastěji ale ženy sahají po „trávě“ z obavy, že medikamenty typu léky proti nevolnosti, opioidy či antipsychotika ublíží dítěti v děloze. Navíc se do povědomí veřejnosti dostávají informace o léčivých vlastnostech konopí, například:
- Potlačení nevolnosti
- Úleva od zvracení
- Snížení stresu
- Zlepšení spánku
Americký trh s marihuanou těží ze vzrůstajícího zájmu těhotných žen.
Národní institut pro boj se zneužíváním drog odhalil více než 450 tisíc uživatelek ve věkovém rozmezí 12 až 44 let, což přesahuje dvojnásobek od roku 2002.
Ani Česko nezaostává se svou pětinou obyvatel ve věku 15 až 34 let, kteří mají s jointem zkušenosti. A v celosvětovém měřítku k této droze přičichlo (u přivonění to bohužel nezůstalo) 3,8 procent populace.
Zajímavostí je, že v USA mají těhotné ženy největší touhu po opojení ženy během prvních tří měsíců těhotenství. Zlepšení zdravotního stavu představuje méně častý motiv.
Ke vší smůle v 1. trimestru je mozek plodu nejcitlivější čili nejvíce náchylný k poškození. Kanabinoidní receptory, na které se váže mimo jiné THC, vznikají v mozku již v pátém týdnu vývoje, jak zjistila studie na zvířatech.
„Lze předpokládat, že expozice kanabinoidům konopí u mozku s funkčními kanabinoidními receptory způsobí určité účinky,“ domnívá se El-Chaâr.
Marihuana v těhotenství za rouškou anonymity
Pokud žena užívající marihuanu zjistí, že je těhotná, je namístě neprodleně konzultovat její další (ne)užívání s lékařem.
Bohužel podle výzkumu se řada mladých žen k takovému kroku dvakrát nemá. Podle studie publikované v časopise JAMA pouze každá druhá žena, u které byla detekována přítomnost THC v organismu, před testem přiznala požívání marihuany.
Americké sdružení porodníků a gynekologů (ACOG) uvádí, že prevalence užívání marihuany v těhotenství zjištěná dobrovolným dotazníkem dosahuje 2 až 5 procent, v závislosti na studii. Lze údaje považovat za důvěryhodné?
Terapie není výmluva ke kouření marihuany v těhotenství
Proti holdování THC se staví zákon i celá odborná komunita, a to nejen u těhotných žen. Bohužel kvůli riziku vyvolávání či zhoršování zdravotních komplikací nelze doporučit během těhotenství ani lékařské konopí.
„Těhotné ženy nebo ženy uvažující o těhotenství by měly být vybízeny k tomu, aby přestaly používat konopí pro léčebné účely ve prospěch alternativních terapií, u nichž existují důkazy o bezpečnosti během gestace,“ radí ACOG.
Proč se vyhnout marihuaně i při kojení?
Podle ACOG je k dispozici nedostatek dat pro vyhodnocení účinků konopí na kojence krmené mateřským mlékem. Veškeré látky z této rostliny mohou proniknout skrze lidské mléko do organismu dítěte a potenciálně ovlivnit různé procesy nervové soustavy. THC se ukládá do tukových zásob matky, a miminku tak hrozí expozice neznámému množství psychoaktivní látky po dlouhou dobu.
Navíc v některých konopných výrobcích, včetně CBD produktů využívaných čistě pro terapeutické účely, mohou přetrvat kontaminanty (pesticidy, bakterie, plísně, těžké kovy apod.). Znečišťující látky představují riziko pro matku i její dítě.
„Konopí se jednoznačně vyhněte nejen během těhotenství, ale i kojení,“ doporučuje Darine z Ottawa Hospital Research Institute v Kanadě.
Použité zdroje: edition.cnn.com, drugfreeworld.org, canatura.com