Přejít k hlavnímu obsahu

Oddálení přestřižení pupeční šňůry přináší více výhod předčasně narozeným dětem

Pro oddálení ustřižení pupečníkové šňůry u novorozenců bezprostředně po porodu existuje podle nejnovějších výzkumů řada významných důvodů. V nejnovější studii publikované v odborném magazínu Pediatrics, má dokonce význam jemné mačkání na pupeční šňůru palcem a ukazováčkem u předčasně narozených dětí, které se narodily císařským řezem. Díky tomuto procesu se může při tzv. placentární transfuzi zvýšit krevní tlak, zvýšit hladina červených krvinek a větší průtok krve do a ze srdce.

Předchozí výzkumy uvádějí, že oddálení přestřižení pupeční šňůry o 30-60 sekund po narození je pro zdraví dětí maximálně přínosné.

U předčasně narozených dětí se odborníci domnívají, že toto zpoždění pomáhá snižovat riziko krvácení do mozkových dutin, známé jako intraventrikulární krvácení. Toto krvácení může vést k závažným zdravotním problémům u dětí, včetně opožděného vývoje, dětské mozkové obrny nebo dokonce i smrti.

Odborníci pracující na výzkumu, jsou si nicméně vědomi, že opožděné přestřižení pupeční šňůry ne vždy musí snížit riziko intraventrikulárního krvácení u předčasně narozených dětí narozených císařským řezem.

Pro účely této studie bylo posuzováno celkem 197 dětí. 154 se narodilo císařským řezem a 43 vaginálně. Matky děti porodily před nebo v průběhu 32. týdne těhotenství.

Novorozenci narození císařským řezem byli náhodně rozděleni do dvou skupin: u první skupiny (75 kojenců) došlo ke zpoždění s odstřižením pupečníkové šňůry, avšak nedošlo k mačkání pupeční šňůry, u druhé skupiny (79 kojenců) také došlo k oddálení přerušení pupeční šňůry ale i k použití jemného tlaku na pupeční šňůru. Děti narozené vaginálně byly náhodně rozděleny do obou skupin.

Vědci zjistili, že u dětí druhé skupiny, kdy došlo i k jemnému mačkání pupeční šňůry, byl zjištěn vyšší průtok krve v žíle vedoucí krev ze srdce do mozku, ve srovnání s dětmi ze skupiny, kde při porodu došlo jen k oddálení přerušení pupečníkové šňůry. Tato opatření ukazují na zlepšení prokrvení mozku a těla, vyšší krevní tlak a vyšší hladiny hemoglobinu v krvi novorozenců.

Žádné rozdíly nicméně nebyly nalezeny v průtoku krve nebo v krevním tlaku mezi oběma skupinami dětí, které se narodily vaginálně.

Výsledky studie jsou velmi povzbudivé. Zjištění musí být ale potvrzena ve větším počtu narozených dětí. V tuto chvíli se ale zdá, že „masáž“ pupeční šňůry může být velkým přínosem pro předčasně narozené děti.

Těhotenství.cz, Foto: Pixmac

Diskuze k článku