Polohy vhodné pro tlačení na úplném začátku, tedy ve chvíli, kdy chcete protlačit děťátko do vchodu pánevního:
• poloha v dřepu s široce roztaženýma nohama
• postoj s roztaženýma a pokrčenýma nohama v kolenou, ruce jsou opřené o kolena
• poloha, kdy muž sedí v rohu na míči, drží ženu v podpaždí a ona sedí u země ve dřepu
Toto počáteční tlačení v poloze ve dřepu je velice výhodné v první fázi tlačení, kdy je miminko ještě velice vysoko a je na vás, abyste ho vytlačila až do pánevního vchodu. Nemusí to ovšem být poloha, ve které budete chtít tlačit až do konce, tedy chtít své miminko porodit. V konečné fázi porodu můžete svoji polohu změnit. Je to jen na vás, jakou polohu využijete v průběhu tlačení. Samozřejmě za předpokladu, že je vše v pořádku, a že umožníte personálu, aby v průběhu tlačení poslouchal ozvy miminka.
Postoj, kdy můžete stát na ploskách nohou na zemi, bývá nejvýhodnější. Tyto polohy ženy používají nejvíce a jsou s nimi velice spokojené. Je dobré vyzkoušet si více poloh a postojů tak, abyste při samotném porodu měla z čeho vybírat. Poloha nebo postoj, který využijete, se ale samozřejmě také odvíjí od toho, v jaké porodnici se nacházíte.
Opravdu ještě existují v České republice porodní sály, které vám neumožňují jiné polohy, než leh na zádech na porodním stole s nohama připevněnýma ve třmenech - tzv. litotomická poloha. Tato poloha je zastaralá a vyhovuje především zdravotníkům, kteří dobře vidí na porodní kanál. Nicméně pro vás je to k porodu snad ta nejnevýhodnější poloha.
Proto se snažte najít porodnici, kde budou akceptovat alespoň některé polohy a dají vám možnost výběru. Nelze napsat, které nemocnice to jsou. Tento trend se velice mění. Ve chvíli, kdy to pro vás bude aktuální, si najděte příslušné porodnice na internetu a také se tam zajděte podívat.
Těhotenství a porod
Autor: Magdalena Mikulandová
www.studioprozeny.cz