Přejít k hlavnímu obsahu

Méně obvyklé případy porodu-Porod koncem pánevním

Pokud vaše miminko leží v poloze koncem pánevním, je důležité přesně vě­dět, která část vstupuje do porodnického kanálu jako první. Pokud se jedná o hýždě (zadeček) a nohy děťátka jsou přitisknuté k tělíčku, pak je tuto polohu možné porodit spontánním vaginálním způsobem. Samozřejmě za splnění dalších předpokladů. Zejména je nutné brát zřetel na velikost dítěte, dítě by nemělo přesáhnout hmotnost 3 500 g.

Dále je důležité dobře zjistit, zda je pánev matky dostatečně prostorná a velká. Vaginální porod KP hýždě může proběhnout za předpokladu, že CTG dítěte je naprosto v pořádku a i žena se těší dobrému zdraví. Porod koncem pá­nevním hýžděmi může skýtat více možných komplikací než porod hlavičkou.

Vždy je nutné vzít v úvahu všechna kritéria a rozhodnout se opravdu po­ctivě. Toto rozhodnutí je především na vašem porodníkovi. Na tuto problema­tiku existuje více názorů. Ve světě existují dokonce nemocnice, které ukončují těhotenství KP hýždě zásadně vždy císařským řezem. Je nutné obě alternativy dobře zvážit a domluvit se na všem s lékaři příslušné porodnice.

Pokud dojde k vaginálnímu, tedy spontánnímu porodu polohy KP hýždě, můžete počítat s tím, že vám bude v tomto případě nabídnuta epidurální anes- tezie. To z důvodu délky celého porodu a dále pak pro větší uvolnění porodních cest. Část, která klestí cestu porodním kanálem, je menší a měkčí než hlava. To znamená, že především I. doba porodní bývá o něco delší a je důležité na tento porod nijak nespěchat. Neměla by se zavádět infúze s oxytocinem ani dávat jiné léky, podporující kontrakce děložní. Tedy nespěchejte! Tento porod většinou trvá o 3 až 4 hodiny déle.

Při samotné II. době porodní naopak často zadeček projde porodními cestami ven z pochvy velmi rychle. Je to zapříčiněno především malým rozměrem za­dečku. Avšak zde je nutné dobře ohlídat následný porod hlavičky, která mívá dost často těsný prostor pro svůj výstup. Právě proto, že jej udělal menší za­deček. Lékař

většinou přistupuje k provedení větší epiziotomie za předešlého umrtvení oblasti dna pánevního. A děložní činnost se podpoří infuzí s oxytoci­nem.

Ani v případě porodu hlavičky, jako poslední části tělíčka miminka, není vhodné spěchat. Není třeba se obávat pomalejšího postupu, vždyť vy už víte, proč se při porodu KP hýždě nespěchá. Při tomto porodu se také nedává injekce do žíly, která by měla podpořit poporodní mohutný stah pro porod placenty. A to proto, že poslední část II. doby porodní je delší a tento stah by mohl uzavřít ob­last kolem rodící se hlavičky a zkomplikovat tak průběh celého porodu.

Těhotenství a porod

Autor: Magdalena Mikulandová

autor:
témata:

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA