Nejčastější důvody jsou:
• špatná rotace hlavičky
• hypoxie (dušení) plodu nebo úplná nespolupráce rodičky a její nepřipravenost na porod
• naprostá ztráta kontrakcí děložních
• srdeční vada matky - myasthenia gravis
Dříve se ke kleštím přistupovalo též kvůli některým nemocem ženy, aby se jí ulehčila vypuzovací doba porodní. Tyto důvody již v dnešní době nejsou tak časté, jelikož lze provést císařský řez při epidurální anestezii. Jestliže se přistoupí k porodu kleštěmi, dost často se ženě oholí rodidla. Vždy se dělá tzv. preventivní epiziotomie v lokální anestezii, která umožňuje lepší prostor pro zavedení kleští. U takového porodu je vždy na porodním sále nutný pediatr.
Jak takový porod probíhá? Do pochvy se zavedou kleště a sevřou hlavičku po obou stranách tak, že překrývají uši dítěte. Představují tak jakoby helmu, která chrání hlavičku před tlakem v porodním kanálu. Tento fakt zabezpečí šetrný pohyb hlavičky pánví směrem ven. Neměla byste pociťovat žádné větší bolesti, než při spontánním porodu bez kleští. Ve chvíli, kdy je hlavička dítěte venku, jsou kleště odstraněny a porod je dál veden normálním způsobem.
Nebojte se, pokud jsou kleště nasazeny ve správnou chvíli a dobře, není důvod se obávat, že by mohly poškodit vaše děťátko (tento názor obecně koluje mezi lidmi). Péče o vás po klešťovém porodu bývá stejná jako po porodu spontánním. Je však nutné klást důraz na hygienu porodního poranění, které bývá větší než obvykle (viz kapitola „Šestinedělí v nemocnici").
Těhotenství a porod
Autor: Magdalena Mikulandová
www.studioprozeny.cz