Přejít k hlavnímu obsahu

Co je to překotný porod a jak ho zvládnout?

Překotný porod-těhotenství.cz

Porod má u každé ženy v každém těhotenství individuální průběh. V mnoha případech probíhají všechny doby porodní bez komplikací. Některé rodičky se však musí potýkat s protahovaným porodem. Na druhou stranu jiné ženy v těhotenství zažívají tzv. překotný porod. Ačkoli se myšlenka „mít to rychle za sebou“ zamlouvá řadě těhotných žen, s uspíšeným narozením dítěte se mohou pojit zdravotní rizika.

Charakteristika překotného porodu

V rámci procesu porodu, který představuje úspěšné ukončení těhotenství, lékaři rozeznávají tři po sobě následující doby porodní:

  1. Otevírací doba
  2. Vypuzovací doba
  3. Porod placenty

O překotném porodu lze hovořit ve chvíli, kdy součet všech těchto fází činí méně než 2 hodiny. Dochází k výraznému zkrácení 1. doby porodní. Za běžných okolností se doba trvání porodu pohybuje v rozmezí 6 až 18 hodin.

Rizikové faktory v těhotenství pro vznik překotného porodu

Překotný porod častěji nastává u maminek s následující charakteristikou:

  • Předchozí zkušenost s překotným porodem
  • Porod miminka malého na gestační věk
  • Příliš uvolněné porodní cesty
  • Nadměrně silné stahy děložního svalstva

Tuto porodní komplikaci může však vyvolat i řada dalších příčin.

Příznaky překotného porodu

Na základě přítomnosti následujících znaků u těhotné ženy může lékař diagnostikovat překotný porod.

•    Náhlý nástup intenzivních kontrakcí s vysokou frekvencí, které rodičce neposkytují dostatečnou dobu na uvolnění.
•    Intenzivní bolest, jako by se jednalo o jedinou nepřerušovanou kontrakci, která vylučuje možnost jakékoli relaxace.
•    Prožívání tlaku s náhlou potřebou tlačit. Tento jev obvykle doprovází rychlé rozšíření děložního hrdla bez přítomnosti stahů dělohy.

Rizika a komplikace související s překotným porodem

V prvé řadě se s překotným porodem může pojit panika. Rodička netuší, co se s ní děje, zažívá pocit ztráty kontroly nad porodem a těžko nachází strategie zvládání nečekané situace. Určité typy žen se cítí pouze zklamané, neboť si narození miminka představovaly příjemněji či bez komplikací.

Překotný porod představuje problém i z praktického hlediska, jelikož těhotná žena doslova nestíhá dojet do porodnice. Při náhlém domácím porodu navíc jen těžko dojde k realizaci porodního plánu a aplikaci prostředků na úlevu od bolesti.

S překotným porodem se mimo jiné může pojit řada zdravotních komplikací pro matku i plod. Těhotné ženě hrozí natržení děložního krčku či pochvy, eventuálně vaginální krvácení. V psychické rovině obvykle dochází k šoku, který vyžaduje určitou dobu zotavení.

Miminko v bříšku je zase ohroženo potencionální aspirací plodové vody. S porodem v nesterilním prostředí, jakým je vana či automobil, se pojí riziko infekce.

Jak může těhotná žena zvládnout překotný porod?

Ačkoli rychlost postupování první doby porodní nelze ovlivnit, těhotné ženy si mohou osvojit strategie pro získání kontroly nad tímto stavem:

•    Snižování stresu prostřednictvím dýchacích technik či pozitivního myšlení
•    Zachování chladné hlavy
•    Neprodlené kontaktování lékaře, porodní asistentky, eventuálně duly
•    Přivolání záchranky číslem 155
•    Vyčkání na pomoc v čistém a sterilním prostředím.
•    Zaujetí polohy na zádech či na boku. 
•    Trvalá přítomnost partnera či manžela v blízkosti rodící ženy
•    Obalení narozeného miminka do ručníků a dek pro zahřátí, nestihnou-li lékaři přijet před koncem porodu.

Ať už se miminko narodí za dvě nebo tři hodiny, pro rodičku to nebývá příjemná zkušenost. Panika, neschopnost těla uvolnit včas „přírodní anestetikum“ i možná návaznost na další zdravotní potíže: kombinace, která dělá z překotného porodu nebezpečnou porodní komplikaci. Naštěstí miminka, jež si zkrátí cestu na svět, bývají zpravidla zdravá a čiperná jako ostatní novorozenci.

ZDROJ:

todaysparent.com
americanpregnancy.org

Diskuze k článku