Bezdětné páry získávají tímto způsobem možnost odložit rodičovství bez snížení šance na početí přirozeným způsobem. Mladí lidé se tak mohou plně věnovat studiu či budování kariéry a je-li to jejich zájem, založit rodinu třeba po čtyřicítce.
Co musí zájemce o social freezing podstoupit? Jaké skupiny mužů a žen z něj mohou profitovat? A hrozí při tomto procesu nějaká rizika?
Co obnáší zamrazení ženských vajíček?
Žena nejprve podstoupí gynekologickou prohlídku a odběr krve. Následuje hormonální stimulace, díky níž vzroste počet oocytů během daného menstruačního cyklu.
Metoda spočívá v aplikaci hormonů tenkou jehlou do podkožní tkáně po dobu jednoho týdne. 10 až 14 dní po zahájení procedury lékař zkontroluje ultrazvukem výšku děložní sliznice a stanoví termín odběru neoplodněných vajíček.
Zákrok provedený při celkové anestezii trvá v rozmezí 10 až 20 minut. Přibližně po 2 hodinách je žena propuštěna domů.
Možnost budoucího rodičovství relativně spolehlivě zajistí 10 či více oocytů. K tomu se v současnosti využívá moderní a šetrná metoda tzv. vitrifikace. Následuje uskladnění pohlavních buněk, které si v tomto stavu zachovají potenciál oplodnění zhruba 12 let.
Zmrazení vydrží až 95 % ženských gamet.
Kdy si žena má nechat zmrazit vajíčka?
Plodnost ženy dosahuje svého maxima mezi věkem 20 a 30 let. Po 35. roce se značně snižuje kvalita pohlavních buněk i fertilita. A to do takové míry, že pouze dvacet procent žen ve čtyřicítce otěhotní bez problému.
Obecně se proto doporučuje provádět zmražení vajíček ve věku 30 až 35 let. Později navíc stoupá riziko vzniku nepříznivých klinických stavů, včetně:
- Vrozené vývojové vady dítěte
- Těhotenské komplikace
- Potrat
Kolik stojí social freezing?
Práce kliniky a laboratoře vyžadují investici v minimální výši 40 tisíc korun. K této částce se každoročně přičtou 2 až 3 tisíce za uchování vajíček.
Pro které ženy je zmražení vajíček vhodné?
Metodu social freezing se vyplatí využít ženám zejména v následujících situacích:
- Potřeba odložení rodičovství z nejrůznějších, nejčastěji kariérních, důvodů
- Onemocnění vaječníků
- Plánovaná onkologická léčba, která může snížit počet či kvalitu oocytů
- Neúspěšné hledání vhodného budoucího otce.
Jaká rizika se pojí s procesem social freezing?
Podle odborníků asistované reprodukce nelze prostřednictvím social freezingu zaručit stoprocentní úspěšnost těhotenství. I přes množství dat o odběrech a uchovávání vajíček vědci ještě nedovedou odhadnout, do jaké míry může social freezing přispět k uskutečnění rodičovství.
Některé ženy se obávají, zda se u dítěte původem ze zmražených buněk nemohou objevit problémy se zdravím či vývojem. Studie přitom prokázaly, že rizika metody social freezing a standardní asistované reprodukce IVF či ISCI se shodují.
Se stimulací vaječníků potřebné k zamražení vajíček se nepojí prakticky žádná nebezpečí pro organismus zájemkyně.
Social freezing je řešením i pro muže
Zamrazování mužských zárodečných buněk ve spermatické bance představuje mnohem známější praxi. Celý proces je tak jednoduchý, že může připomínat rutinní návštěvu lékaře. Po telefonickém objednání a třídenní sexuální abstinenci se odevzdá genetický materiál získaný v domácím prostředí či v soukromé místnosti na klinice.
Odběr spermií je možný provést u jedinců, jimž vyšel negativní výsledek krevního testu na infekční choroby. Největší zájem o autokryokonzervaci projevují muži z následujících důvodů:
- Odkládání otcovství
- Záliba v náročných sportech či bojových umění
- Služba v armádě
- Práce v rizikovém prostředí, kde například lze přijít do kontaktu s nebezpečnými chemikáliemi či radioaktivním zářením.
Spermie zůstávají ve „skvělé formě“ až do zhruba čtyřiceti let věku muže. Služba zmražení vyjde na dva až tři tisíce korun. Díky ověřené metodě tzv. kryoprezervace snese změnu teploty až 80 procent gamety.
Spermatická banka si za uchování pohlavních buněk může každoročně účtovat až dva tisíce korun. Skladování má pro oplodnění smysl přibližně dvacet let.
V populaci se zejména vlivem životního stylu snižuje kvalita zárodečných buněk. Tato změna v dlouhodobém horizontu vede ke snížení šance početí dítěte přirozenou cestou, a to obzvláště ve vyšším věku. Fenomén social freezing představuje řešení, jak přijít ke geneticky vlastnímu potomkovi v době, kterou si pár sám určí. Přestože část veřejnosti proti takovému „hraní si na bohy“ zbrojí, zamražení pohlavních buněk je například pro onkologické pacienty jedinou nadějí na rodičovství.