Přejít k hlavnímu obsahu

Miminko a plíseň v bytě. Musíte zvednout kotvy?

Vlhkost na okně

Děje se to. Podíváte se do rohu místnosti a zašedlý pás čehosi vás vyděsí. Snad to není plíseň .. Ano, je tam. Co s tím? Jak to odstranit? To abychom nakoupili stěhovací krabice a hledali nový podnájem. Nebo není situace tak krizová?

A už je tu zas!  

Je úplně jedno, jak a kde se plíseň vytvoří. Zdroj je vždycky stejný - nadměrná vlhkost v bytě. Její odstranění je často na dlouhé lokte a jsou i případy, kdy to trvá roky a výsledek je nevalný. Stojí to spoustu energie, času a hlavně peněz. Nejhorší ovšem je, že ne vždy si za její vznik může člověk sám. Stačí si představit situaci, kdy v dobré víře vyměníte stará okna ze dřeva za moderní plast, místnost přestane “dýchat” a do pár týdnů rohy bytu ozdobí plíseň. Ano, taková situace je k vzteku. Mohou za i špatně nastavené tepelné mosty ve zdech, protékající střecha, trhliny a nedostatečné vysušení stavby. Jak před plísní ale ochránit sebe a děti?  

Plíseň. Nenápadná a na první dobrou nijak neparazituje. Ale po čase se začnou objevovat drobné zdravotní komplikace, které se mohou překlopit v závažné potíže, které vedou k oslabení organismu a bohužel i k těm nejhorším možným scénářům, které končí smrtí:  

  • Zarudnutí sliznic, nosu, krku a očí  
  • Bolesti hlavy (způsobuje je typický “plísňový” zápach)  
  • Kožní vyrážky  
  • Problémy s dýcháním  
  • Astma  
  • Bronchitida  
  • Mělké dýchání  
  • Sípání  
  • Dusivý kašel  
  • Zhoršení alergií  
  • Rakovina plic  

Dvojí nebezpečí 

Krátkodobý pobyt v místnosti nebo bytě, kde je plíseň, by neměl být pro zdravého člověka nebezpečný. Jedná se ale o záležitost maximálně na pár dní. U dětí je situace jiná. Jsou totiž mnohem citlivější na podněty zvenčí, jsou zranitelné a mnohem více nasávají všechno kolem sebe. U nich může být vystavení plísním rizikové. Situace je horší (a pro děti už za hranou), když se spojí plísně s cigaretovým kouřem. To je kombinace přímo toxická, kdy se vliv obojího zesiluje a ještě více parazituje na zdraví člověka.  

Rychlý přesun  

Pokud máte možnost, přesuňte se jinam. K příbuzným, známým, na hotel. Alespoň na nezbytně nutnou dobu, abyste mohli s plísní bojovat. Bohužel to může ale trvat i několik měsíců a velmi často dochází k recidivě.  

Nemáte-li kam jít, budete muset podmínky v bytě uzpůsobit přítomnosti miminka a dítěte, aby byl dopad na jejich zdraví minimální.  

Vyhněte se kontaminovaným místnostem 

Minimální pobyt v místě, kde je plíseň. Možná to pro vás bude dočasný nekomfort, ale nemá smysl dítě vystavit působení mykotoxinů. Pochopitelně se to týká aktivního trávení dne i spánku.  

Větrání  

Přívod čerstvého vzduchu je největším nepřítelem plísní. Je nutné často otevírat okno (nehledě na venkovní teplotu). V utemovaném prostoru se totiž zvyšuje vlhkost a plísně rostou o to rychleji.  

Čističky vzduchu  

V tomto případě dejte šanci chytré a moderní elektronice. Čistička vzduchu může být puštěná nonstop a vyčistí vzduch od bacilů a toxinů. Způsob, jak “ozdravit” prostředí, je i využívání difuzéru a esenciálních olejů. Pokud je ale plíseň už v pokročilé fázi a nepříjemně čpí, ani bylinné vůně nepomohou. 

Pravidelnost na prvním místě 

Víc než kdy jindy záleží na tom, abyste dětem měnili ložní povlečení, oblečení, čistili matrace a vysávali koberce. Na škodu není ani pravidelná desinfekce plísní napadených zdí.  

Je-li plísní prostoupený celý dům nebo byt, line se nepříjemný zápach a musí se otlouct omítka na cihly, vyměnit potrubí nebo okna a použít chemické prostředky k jejímu odstranění, nezbývá nic jiného než se s dětmi sbalit a vrátit se až ve chvíli, kdy je místo opět vhodné k plnohodnotnému žití. Nemá smysl riskovat podlomené zdraví.

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Miminko

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA