První krok bývá nejtěžší
V první řadě je třeba objevit v sobě špetku sebereflexe a na rovinu si říct, jste-li jako rodiče vůbec schopní zvládnout základní cviky. Jen těžko byste mohli dítě vést a instruovat, když mu to názorně nepředvedete. Pokud tedy máte mezery a na špičky si ani zdaleka nedosáhnete, posuňte společnou jógu o pár týdnů a nejdříve trénujte o samotě. Dítě byste tak uvedli jen do zbytečných zmatků a ve cvičení by neobjevilo to pravé kouzlo.
Jóga všude kolem nás
Na trhu je celá řada knih, které se zaměřují na jógu pro děti. Většinou jsou jednotlivé pozice přiřazeny různým zvířatům. Je to hravá forma, jak děti nenásilně přivést k pohybu. Cviky ale nejsou univerzální a měly by se dělit mezi ty, které rozproudí krev a přinesou novou energii, a ty uklidňující, které tělo příjemně uvolní a naladí na spánek nebo odpočinek. Průvodní videa lze nalézt i na internetu nebo v televizi na dětských kanálech. Záleží, co vám a vašemu dítěti vyhovuje. Nic ale nezkazíte ani cvičení, kdy budete dítě navádět pomocí nápodoby. Bude zrcadlit to, co děláte vy. Jednoduché, ale ne každé dítě rodič tak zaujme. Přeci jen je to primárně autorita a nové médium - kniha, video, nahrávka - dítě baví o něco víc.
Spoustu rodičů už předem odradí samotný styl jógy. Jak by jejich živé a nezastavitelné dítě mohlo vydržet v různých pozicích, soustředit se, pomalu dýchat a nenechat se ničím vyrušit. Je to jednoduché. Stačí prcky občas pozorovat, které pohyby jsou pro ně přirozené. Sledujte, v jaké poloze lenoší na pohovce, v jaké usínají, jak sedí u stolu. Od nešvarů dospělých je to na hony vzdálené. Jóga pro ně bude mnohem přirozenější než pro rodiče. I tak by ale domácí lekce měly být zábavné a protkané chvilkami na dovádění, běhání, zpívání nebo pohyb do rytmu hudby.
Zdravotní přínos
Dětská jóga stojí na pomezí hrubé a jemné motoriky a šikovně tak propojuje nervový systém s mozkem. Z dlouhodobého hlediska má pravidelné cvičení pozitivní vliv na vývoj, soustředěnost, spánek, sebelásku, projevy agrese, vztekání, negativní emoce, zvládání stresových situací, koncentraci a rozvoj fantazie. Učí je fungovat v nesoutěžním prostředí. Stačí patnáct minut denně a výsledky se brzo dostaví.
Na den a noc
Ve změti cviků, které jsou k mání, složte dva různé tréninky. Jeden můžete praktikovat ráno před odchodem do školky nebo školy, druhý ke konci dne krátce před odchodem na kutě. První zmiňovaná skupina by měla obsahovat dynamičtější protažení a rychlejší střídání pozic. Naopak cviky z druhého balíčku cílí na uvolnění po náročném dni a hluboké dýchání.
Stejně důležité jako samotné cviky je i prostředí a potřebná výbava. Pusťte si klidnou hudbu, která vytvoří jemný podkres. Rozložte podložky, připravte ručníky, oblečte se do sportovní soupravy, nastavte aroma difuzér a nechte po místnosti linout oblíbenou vůni. I takové detaily posílí pouto mezi lidmi (rodinou) a zintenzivní u dítěte potřebu pečovat o sebe.
Tři základní kroky
Následující tipy a triky vám pomohou naladit se s dětmi na stejnou notu. Rodinné cvičení je skvělá tradice, při které se sblížíte a otevřete se jeden druhému. Nehledě na to, že efektivně trávíte volný čas a můžete stavět na myšlence zdraví-sebeláska-rodina.
Děti oceňují autentičnost. Buďte tedy dobře připraveni, ale zároveň se nebojte experimentovat, napodobujte zvířata a vymýšlejte nové pozice, které jsou vám příjemné
Pokud dítě nemá o jógu zájem, nenuťte. Pravděpodobně byste ho nezlomily, naopak, jen v něm podpoříte odpor. Sami si ale klidně zacvičte a nechte dítě v klidu, možná časem přijde cvičení na chuť
Jóga sama o sobě je zajímavá, ale děti potřebují mnohem víc. Samotné pozice je nemusí bavit dlouho. Vytvořte si drobné rituály, kterými doplníte každou domácí lekci. Co třeba úvodní písnička nebo typické “Óm”, barevné ponožky a týmová čelenka do vlasů?