Přejít k hlavnímu obsahu

Létání v těhotenství: je vhodné a hrozí případně nějaká rizika?

létání v těhotenství

Léto je v plném proudu a vy přemýšlíte, že se s miminkem v bříšku nadýcháte exotického vzduchu? Je ale létání do zahraničí s miminkem v bříšku v těhotenství vhodné a hrozí případně nějaká rizika? A jak je to s aerolinkami? Dovolují vůbec cestovat v těhotenství? 

Povolují aerolinky těhotným ženám cestovat v letadle?  

Ano. Možná omezení na vás čekají v případě, pokud čekáte více dětí. V případě jedno-četného těhotenství vám většina aerolinek umožní cestovat až do 28. týdne těhotenství. Později může být nutné doložit lékařské osvědčení. V 36. týdnu vás už do většiny letadel nepustí. Vstřícné letecké společnosti vám však i v této době umožní krátké lety. 

Konkrétní pravidla se liší u každé aerolinky a je na místě se o možných omezeních informovat předem. 

Například se společností Easyjet můžete létat až do 35. týdne těhotenství. V případě vícečetného těhotenství vám umožní cestovat do 32. týdne těhotenství. 

British Airways vás zaveze na „těhotenskou dovolenou“ až do 36. týdne. Od 28. týdne těhotenství budete potřebovat potvrzení od lékaře. Případně můžete předložit potvrzení od porodní asistentky sepsané nejpozději dva týdny zpátky.

Pokud čekáte dvojčata, povolí vám odlet jen do 32. týdne těhotenství.

Stejné podmínky létání v těhotenství má nízko-nákladová aerolinka Ryanair. 

Kdy je nejbezpečnější doba pro létání v těhotenství? 

Druhý trimestr je pro cestování nejvhodnější. Naopak možná rizika na vás číhají v prvním trimestru a na konci těhotenství. 

Na začátku těhotenství může tlak v kabině vyvolat potrat. Jak se blíží těhotenství ke konci, stoupá zase riziko předčasného porodu. 

Jak létat v těhotenství bezpečně? 

Zásadní je pro vás dostatečně pít, protože na palubě je suchý vzduch. Během letu mějte raději vždy při sobě dvě lahve s vodou. Případně vždy můžete bezplatně požádat o kelímek vody. 

Pitný režim v těhotenství nepodceňujte! Dehydratace může vést k různým těhotenským komplikacím: včetně k defektům neurální trubice, nízké hladině plodové vody, a dokonce předčasnému porodu. Navíc se zvyšuje riziko, že miminko bude trpět nějakou vrozenou vadou. 

Je vhodné se v těhotenství procházet v letadle? 

Dlouhé sezení může způsobit bolesti zad a otoky nebo jiné nepříjemné stavy spojené s nedostatkem pohybu. Proto vyrazte alespoň jednou za hodinu na krátkou „procházku“ po palubě. 

Vsedě rozproudíte krev drobnými pohyby rukou a nohou. Protahujte nárty, kruťte kotníky, procvičujte prsty atd.

Nezapomeňte také na volné oblečení a pohodlné boty. Přibalte si i teplé ponožky nebo bačkory na přezutí. V některých letadlech může být chladno. Důležité je také podložení bederní páteře. 

Jaká je ideální délka letu u těhotných žen

Čím je let kratší, tím lépe pro vaše zdraví. Navíc v průběhu těhotenství je vhodné cestovat spíše většími letadly, které dovedou vyrovnat tlak i ve vysoké výšce. 

Těhotné ženy, které dodržují správnou životosprávu, mohou zvládat bez potíží i delší lety. Považte, zda nezačít cvičit a upravit svůj jídelníček. 

Jaké vybrat sedadlo pro těhotnou ženu? 

Při sezení na kraji můžete snadno a kdykoli vyjít do uličky, aniž byste někoho obtěžovala. Pokud vás trápí nevolnost, posaďte se nad křídlem či v přední části paluby. Zde nejsou pohyby letadla tak znatelné. Let je tedy klidnější, a pro vás i vaše miminko bezpečnější. 

Zvlášť v těhotenství se vyplatí sedět v blízkosti toalet. 

Při odbavování zavazadel máte výhodu přednostního výběru sedadla. Pouze si nemůžete zvolit místo v blízkosti nouzového východu.  Zde musí pasažéři být schopní pomáhat v případě potřeby s evakuací letadla. 

Měla bych během těhotenství létat na lačno? 

Nacpat se před odletem svíčkovou se šesti není dobrý nápad. Menší svačinka vám ale neuškodí. Zažene hlad a prožijete let ve větší pohodě. Přibalte si malou svačinku i na palubu, kdyby vám při cestě začal kručet žaludek. 

Cestování letadlem a pojištění v těhotenství 

Nehody a akutní onemocnění, které nastaly do 28. týdne těhotenství, hradí většina cestovních pojištění. Do běžného pojištění ale zpravidla nejsou zahrnuty těhotenské kontroly a zdravotní komplikace spojení s těhotenstvím. 

Zvažte proto možnost cestovního připojištění. V těhotenství představují největší riziko nemoci cévní a dýchací soustavy. Mezi další faktory, které vás mohou ohrozit, patří například věk nad 40 let, nedávné zranění či operace, křečové žíly a obezita. 

Ověřte si, že připojištění pokrývá náklady související předčasným porodem včetně dopravy vás i dítěte domů. Cena za lety záchranné služby v zahraničí se může vyšplhat téměř k milionu. 

Je letištní rentgen pro těhotenství nebezpečný? 

Obavy nejsou na místě. Rentgen používají bezpečnostní složky letiště pouze pro kontrolu zavazadel. Bezpečnostní rám, kterým procházíte, využívá elektromagnetické pole. S rentgenovým zářením nemá nic společného a nepředstavují pro vás žádné riziko! 

Škodí plodu turbulence? 

Otřesy při turbulencích vaše dítě nijak neohrozí. V klidu si zapněte bezpečnostní pás pod bříškem, aby vás netlačil. 

Potřebuji pro let potvrzení od lékaře 

Nejste-li v pokročilém stádiu těhotenství, aerolinky po vás osvědčení od lékaře nebudou vyžadovat. 

Pokud ale prožíváte v těhotenství jakékoli komplikace, poradit se o cestě s lékařem není špatný nápad. 

Létání v těhotenství má svá rizika. Naštěstí letecké společnosti vycházejí těhotným ženám vstříc. Bezpečnost při létání ale máte stále v rukou především vy. Respektujte potřeby vašeho těla, naslouchejte mu. Vaše zdraví i zdraví miminka je mnohem důležitější než to, jak na druhé působíte. 

Úspěšný těhotenský let! 

Diskuze k článku

KamSsa1 . (neověřeno) | Pá 27.03.2020 23:41

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA