Přejít k hlavnímu obsahu

Potraviny konzumované v těhotenství ovlivňují chuť miminka na dalších několik let

Chutě v těhotenství

Zamysleli jste se někdy nad tím, jak můžete vaším stravováním během těhotenství, ovlivnit budoucí dlouhodobé stravovací návyky vašeho miminka? Podle dostupných výzkumů velmi a na dlouho! A věděli jste, že plod v děloze dokáže rozeznat chutě?

Chuť vašeho dítěte se ve skutečnosti začíná rozvíjet již v raném těhotenství zhruba od 13. týdne. Doslova platí, že váš potomek ochutná to, co vy. Není proto divu, že potraviny, jež si dopřáváte během těhotenství, ovlivňují chuťové preference dítěte v dlouhodobém horizontu.

Kde se bere chuť dítěte?  

Během prvních dvou měsíců těhotenství se neurony čili mozkové buňky začínají větvit do různých částí těla plodu - včetně úst. Spolu s tím probíhá formování chuťových pohárků na jazyku. Tyto shluky receptorů nakonec dovedou identifikovat pět chutí:

  • Sladkou
  • Slanou
  • Hořkou
  • Kyselou
  • Umami

V 8. týdnu těhotenství dojde ke spojení neuronů s těmito vyvíjejícími se chuťovými pohárky. Dítě však ještě nedovede ochutnat plodovou vodu. Potřebuje totiž chuťové póry neboli miniaturní „jamky“ pokrývající povrch jazyka.

K jejich vývinu dojde právě ve 13. až 16. týdnu těhotenství. Plod v té době již dovede také polykat plodovou vodu. Jak tekutina proudí přes jazyk, molekuly v ní obsažené se dostávají do interakce s chuťovými pohárky, a dítě je tak schopno ucítit první chuťový požitek, a to slanou plodovou vodu.

Množství spolykané tekutiny, a tedy i počet chuťových vjemů, se postupně zvyšuje během druhého a třetího trimestru. Do 20. týdne těhotenství plod pravděpodobně spolkne více než 100 mililitrů tekutiny denně.

Vaše jídlo je jídlo dítěte

Ačkoli trávící systém váš a dítěte je vzájemně oddělen, molekuly vámi zkonzumované potravy proniknou do vaší plodové vody. Nejedná se přitom pouze o mikro a makro nutrienty, jako jsou vitamíny, minerály, tuky či bílkoviny, nýbrž i o specifické molekuly, které dodají potravě jedinečnou chuť.

Příchutě, které miminko ochutná uvnitř dělohy, nejsou natolik silné, jako vjemy, jež pociťujete na vašem jazyku. Mnoho z toho, co považujete za chuť jídla, je ve skutečnosti jeho vůně, přenášející se vzduchem k vašim čichovým receptorům. Dítě však ještě nedisponuje čichem, nýbrž dovede ochutnat pouze molekuly, jež se donesou do plodové vody prostřednictvím vašeho krevního oběhu. Přesto lze již u plodu konstatovat schopnost rozpoznat chuť potravy.

Prevence vybíravosti dítěte

Podle výzkumu z roku 2014 jsou potraviny konzumované těhotnou ženou zodpovědné za formování chuťových preferencí potomka na dalších minimálně několik let.

Další studie, provedená roku 2001, prokázala, že děti matek, které požívaly mrkvový džus během posledního trimestru, začaly po zahájení odstavu lépe přijímat tuto tekutinu než ostatní děti.

Výzkum z roku 2012 odhalil, že těhotné krysy krmené tzv. junk food porodily mláďata, jež upřednostňovala stejný typ nezdravé stravy, přičemž odmítala zdravé potraviny.

Proto někteří vědci věří, že potraviny, které jíte během období těhotenství, se doslova obtisknout do stravovacích návyků vašeho dítěte, a s tím spojenými důsledky, ať už pozitivními, nebo negativními (cukrovka, obezita,…).

Jak těhotná žena může využít tyto znalosti ve svůj prospěch?

Příchutě, s nimiž se dítě dostane během těhotenství do kontaktu, tedy mají velký význam pro jeho budoucnost. Jedná se o další z důvodů, proč by nastávající maminka měla co nejvíce pečlivě dodržovat zásady zdravého stravování.

Pokuste se konzumovat pestrou a vyváženou stravu, preferujte čerstvé ovoce a zeleninu před slanými snacky. Každý správný krok ve vašem jídelníčku pomáhá nejen udržet zdravé těhotenství, nýbrž i rozvinout zájem vašeho dítěte o rozmanité a „vhodné“ příchutě.

Nevyhýbejte se chutným pokrmům, u nichž byste ocenila, kdyby zachutnaly i vašemu dítěti. Netřeba se obávat ani výrazných příchutí typu česnek, máta nebo kari.

Použité zdroje: parents.com, whatstoexpect.com

Diskuze k článku