Přejít k hlavnímu obsahu

Pamatujete si, když jste ucítila první šťouchnutí miminka v bříšku?

Kopání miminka

Není náhoda, že těhotné ženy mají problém popsat to, jaké jsou první pohyby dítěte. Lze je snadno (nechtěně) ignorovat. První kopance totiž nemají nic společného s údery v karate. Spíše se jedná o „třepetání“ nebo ten pocit motýlů v břiše, který můžete znát při nervozitě. Jiné ženy tuto událost popisují jako mírné vlnění.

Jakmile ucítíte první šťouchnutí, jistě zatoužíte po silnějších projevech. Dočkejte času, přijde to co nevidět. Jakmile kolem 21. týdne těhotenství získají končetiny dítěte ty správné proporce, budete „obdařováni“ mnohem silnějšími pozdravy.

Před druhým trimestrem nic neucítíte

Druhému trimestru se někdy přezdívá „dobrý trimestr“, a to z dobrého důvodu. Nejenže ustupují nevolnost a únava charakteristické pro první trimestr těhotenství. Navíc začíná zábavná část těhotenství, kdy miminko v děloze o sobě dává vědět.

Většina nastávajících maminek zaznamená první pohyby dítěte mezi 4. a 5. měsícem, nejčastěji v 18. až 22. týdnu těhotenství. Každé těhotenství je individuální. Proto by vás nemělo znepokojovat, že vaše těhotná spolupracovnice cítí již ve 14. týdnu těhotenství svou „malou gymnastku“, zatímco vy o pět týdnů později stále nic.

Obvykle veganky a prostorově nevýrazné ženy ucítí pohyby plodu dříve. Roli může hrát také poloha vaší placenty. Čelní pozice dítěte může mírně potlačit jeho motorické projevy.

Pohyby plodu bývají nevyzpytatelné

Nebojte se, jestliže se projevy miminka zrovna nepodobají větším úderům. Během prvních týdnů, kdy miminko začíná kopat, je častým jevem neschopnost zcela zaznamenat jeho bouchání po dobu až několika dní. S postupujícím těhotenstvím se projevy dítěte stanou čím dál znatelnějšími a častějšími, vyskytujícími se hned v několika denních dobách.

V různých částech dne (a noci) je miminko různě aktivní. Nastávající maminky v pokročilém těhotenství často zaznamenají konkrétní a soustavně se opakující časy, kdy jejich plod vykazuje zvýšenou aktivitu. Obvykle v noci, když se nachystáte ke spánku a plně vnímáte své tělo, zaznamenáte výrazněji pohyby vašeho dítěte. Větší rány můžete dostávat také po jídle nebo při nervozitě.

Ve třetím trimestru značí přerušení aktivity prostou věc: miminko spinká. Některé ženy zaregistrují úbytek pohybu také po sexu s tím, jak opakující se pohyb, připomínající pro miminko kolébání, spolu s kontrakcemi dělohy, nastávajícími při orgasmu, mohou dítě uspat. Přesto je důležité hlásit lékaři jakékoli změny aktivity, a to zejména její pokles.

Miminko umí víc než jenom kopat

Váš plod vykonává v děloze takřka všechny pohyby, které si dovedete představit: od vrtění přes protahování po převracení. Občas můžete zaregistrovat také rytmické doteky motýlích křídel, což značí škytavku dítěte. Ač to může znít bizarně, můžeme vás uklidnit, že škytavka prožívaná v děloze je zcela neškodná a nezpůsobuje žádné bolesti ani jiné nepohodlí pro dítě.

Změny polohy pro úlevu od kopání

„Šťouchání“ ve druhém trimestru vás může bavit. Ovšem s rostoucí velikostí miminka se mohou stát kopance nepříjemnými, a dokonce velmi bolestivými.

Před dalšími „útoky“ malého boxera vás může ochránit změna polohy. Jestliže jste stála, sedněte si, nebo rovnou lehněte.

Probuďte dítě cukrem

Jestliže se vám zdá miminko až příliš poklidné, můžete se jej pokusit probrat pomocí svačinky či pití bohatých na sacharidy. Zafungovat tedy může například ovesná kaše a ovocný džus. Potraviny s vysokým obsahem sacharidů mohou totiž výrazně zvýšit hladinu krevního cukru, a tím zaktivizovat plod v děloze.

Říkali vám, abyste počítala kopance

Po dosažení 28. týdne těhotenství vám praktický lékař může doporučit sledovat pohyby dítěte jednou či dvakrát denně. Máte-li ráno nebo večer klid, koukněte na hodiny a počítejte každý pohyb, otřes, kopanec a podobné projevy miminka. Jakmile dosáhnete čísla deset, přestaňte počítat a všimněte si uplynulého času. Ideálně by mělo jít maximálně o jednu hodinu.

Jestliže se miminko pohybuje méně často, pokuste se zvýšit jeho aktivitu prostřednictvím rady uvedené výše, tedy zvýšením hladiny glykémie. Poté měření opakujte.

Pokud stále potrvá dosažení deseti projevů dvě hodiny či déle, kontaktujte vašeho lékaře. Je velká šance, že miminku nic není, přesto si stav žádá odbornou kontrolu. Jak jsme již upozornili, také náhlý pokles aktivity je třeba hlásit lékaři.

Stejně jako řada dalších věcí v těhotenství, pohyb plodu může vyvolat spoustu radosti, ovšem také úzkost a diskomfort. Je důležité důvěřovat svému tělu, avšak informovat lékaře o veškerých neobvyklých změnách.

O kopancích můžete přemýšlet tak, že pokud snesete sérii úderů ve dvě hodiny ráno, jste na dobré cestě stát se rodičem.

 

 

Diskuze k článku