Přejít k hlavnímu obsahu

Péče o zoubky od miminka k předškolákům

Dětské zoubky

Zuby. Krásné a bílé perličky. Tak by to mělo být. Bohužel přibývá případů, kdy tesáčky zdobí skvrny, tečky a vrstvy pigmentu. Může za to nedostatečná ústní hygiena? Ano i ne. Někdy se ale budete muset s nedokonalostmi prostě smířit.  

Miminko  

Děti se rodí bez zoubků (může se ale stát, že se mu v puse bude pár zoubků klubat, ale je to spíše výjimka a například pro kojení nepříjemná komplikace). První vlaštovky se většinou objevují mezi čtvrtým a šestým měsícem věku a miminko si prořezávání řádně odtrpí. Proces provází bezesné noci, bolesti dásní, průjmy nebo dokonce vysoké horečky. Nezmůžete nic. Snad jen hřejivou náruč, trpělivost, chladivé kroužky na žvýkání nebo jemnou masáž úst bříškem prstu, který namočíte do rostlinného oleje a jemně promačkáte. Pak jen vložíte kovovou lžičku do pusinky a jakmile zacinká, je jasné, co všechny ty potíže způsobilo.  

Jakmile vyleze první zoubek, nastupuje na scénu pravidelné čištění. Bez toho to nejde. Nemusíte čekat na více “kousků”, nemusíte je opomíjet, protože o zuby mléčné neboli dočasné. Pokud se do nich pustí zánět nebo infekce, nezáleží na tom, že za pár let vypadnou. Mohou napáchat nevratné škody. Čistit zuby byste měli dvakrát denně. Dříve se doporučovalo ošetření po každém sladším jídle, ale to je dnes už překonané.  

Kupte vhodný kartáček s kratšími a měkkými štětinami a menší hlavicí, které se pohodlně vejde do dětských úst a zároveň s ním můžete zajet i do zadních koutků a snadno s ním manipulovat .Přidejte zubní pastu pro děti uvedeného věku (bez fluoridu a dráždivých příchutí).  

Dvakrát denně zasedněte a jemnými pohyby dítěti vyčistěte zuby. Netlačte, nedrhněte, vyhněte se dásním, nezapomeňte na zadní stoličky i vnitřní stranu úst. Pokud si troufáte, použijte stěrku na jazyk, kde se zachytává spousta nečistot. Jen pozor na dávivý reflex, který je u dětí velmi silný a může vyvolat odpor třeba i k banánům nebo pudinkům. Nevynechávejte ani důkladné vypláchnutí úst a zkontrolujte, aby v pusince nezůstaly zbytky pěny.  

Do školky  

Čistíte a máte zuby jako perličky. Pak se ale překulí třetí narozeniny a na tesáčcích se objeví nehezké skvrny. Jako by zaschlá špína, které se zubu ne a ne pustit. Nebolí. Ale šíří se a ničí další a další zoubky. Co s tím? Špatná zpráva je ta, že bez zásahu hygienistky nebo zubaře se neobejdete, protože v domácích podmínkách neexistuje nic, co by od fleků pomohlo. Samozřejmě musíte tesáčky čistit - dvakrát denně (ráno a večer), důkladně ze všech stran, postupovat jemně a krouživými pohyby, každý měsíc měnit kartáček, nepoužívat dráždivé pasty, vyplachovat ústa. Klasika.  

Pokud se ale skvrn chcete zbavit, musíte do ordinace. Někdy totiž může jít o zubní kaz a ne vždy ho musí provázet bolest nebo zvýšená citlivost na změnu teplot a tlak. V drtivé většině případů je to ale usazený pigment ze zvýšené produkce železa. Běžnou hygienou ho neodstraníte, pomáhá na to jedině speciální procedura u dentálního specialisty. Bohužel nejde o levný ani bezbolestný zásah. Pigment se ze zubů odstraní, ale kvůli bakteriím, které v dětských ústech jsou zcela přirozeně, se ale do pár týdnů objeví znovu. A podstupovat zákrok opakovaně, není ideální pro kvalitů zubů ani psychiku malých dětí. Po návštěvě hygienisty se doporučuje nasadit speciální probiotika, která utlumí zvýšenou produkci železa a pigment se bude usazovat v mnohem menší míře. Ale nebojte. V mnoha případech se potíže v dospělosti již neobjeví.  

Čím víc je povrch zubu nerovný, tím snadněji se na něm pigment usazuje. A strukturu zubu narušuje celá řada zlozvyků, jako jsou sladkosti, perlivé nápoje, nedostatečná hygiena nebo třeba tupý náraz a nalomení. Pozor tedy na všechny faktory, které mohou mít na tesáčky negativní vliv.  

Do školy 

V den nástupu do školy se v ústech dítěte odehrává velká šou. Některé zuby jsou ještě mléčné, jiné už jedou druhé kolo. Chrup je tedy hodně nerovný a úsměv zrovna nereprezentuje. Dítě ale značně povyrostlo a chápe, proč musí o zuby pečovat. To ale neznamená, že byste měli veškerou agendu delegovat na potomka. Jeho motorické dovednosti nejsou na takové úrovni, aby jemným stíráním odstranil všechny nečistoty ze zuby a odcházel z koupelny se skutečně čistými ústy. Vždy buďte poblíž a dočistětě. Zatímco potíže na mléčných zubech se dají vyřešit, u těch stálých je to mnohem složitější, bolestivější a finančně i časově náročnější.  

autor: www.tehotenstvi.cz | Marcela Svobodová
kategorie: Péče o dítě

Diskuze k článku