Přejít k hlavnímu obsahu

Nový výzkum zpochybňuje vliv kojení na inteligenci dětí

Kojení je jednoznačně spojováno s řadou výhod pro zdraví dítěte, včetně snížení rizika astmatu nebo alergie, dětské obezity, diabetu 2. typu nebo leukémie. V posledních letech bylo zveřejněno ale také několik výzkumů a studií, kde se uvádí, že kojení může zlepšovat i IQ dítěte, viz např. Dlouhodobé kojení má vliv na inteligenci, vzdělání a výši příjmů, tvrdí výzkum

Na rozdíl od předchozích výzkumů, nová studie publikovaná v odborném časopise PLOS ONE naznačuje, že vědci nezjistili žádnou souvislost mezi kojením a vyšší IQ potomků, a že tedy samotné kojení inteligenci dítěte nezvýší.

Výzkum provedený na universitě King's College v Londýně byl zaměřený na dvojčata – identická i neidentická. Děti, které byly zapojeny do výzkumu, byly kojeny a inteligence každého dvojčete byla hodnocena ve věku 2, 3, 4, 7, 9, 10, 12, 14 a 16 let. To umožnilo výzkumnému týmu posoudit, jak kojení ovlivnilo u každého dítěte inteligence v průběhu času a porovnat s výsledky nekojených dětí.

Žádná souvislost mezi kojením a kognitivním vývojem

Zatímco dívky, které byly kojené, vykazovaly ve věku 2 let vyšší IQ, než ty, které kojeny nebyly, u chlapců stejného věku se tento efekt neprojevil vůbec. V následujících letech se pak při porovnání neprojevily žádné větší rozdíly a to ani u dívek a ani u chlapců. Znamená to tedy, že při tomto výzkumu nebylo zjištěno, že by kojené děti prokázaly v průběhu času vyšší IQ než stejně staré, ale nekojené děti.

Dle vědců pracujících na výzkumu, je více pravděpodobné, že inteligence dítěte bude ovlivněna faktory souvisejícími s prostředím, jako je rodinné zázemí a úroveň vzdělání. Zdůrazňují však, že kojení má jiný pozitivní vliv na děti, například pro rozvoj dětského autoimunitního systému.

Těhotenství.cz, Foto: Pixmac

Diskuze k článku