Přejít k hlavnímu obsahu

TIP na novou knihu: Maličké miminko

Knížka Maličké miminko je určena všem maminkám a tatínkům, kteří se spolu se svými předčasně narozenými děťátky snaží překonat neočekávanou životní situaci a vybojovat si své společné štěstí. Autory této publikace jsou docentka klinické psychologie Sexuologického ústavu 1. LF UK a VFN v Praze Laura Janáčková a Lumír Kantor, primář novorozeneckého oddělení Fakultní nemocnice Olomouc a předseda České neonatologické společnosti ČLS JEP.

Praktický průvodce pro mámy i táty

Knížka Maličké miminko provede rodiče od rané fáze těhotenství přes pobyt v porodnici a inkubátoru až po první vytoužené dny s miminkem doma. Obsahuje mnoho užitečných rad a tipů od předních odborníků, autentická vyprávění maminek, návody z praxe od neonatologických sester či tipy na to, jak celou situaci zvládnout i po duševní stránce. Vždyť zanechat miminko, které se vejde sotva do dlaně, v nemocnici několik týdnů, ba i měsíců, znamená pro oba rodiče obrovský psychický nápor.

Maminky i tatínkové nedonošených miminek se čtivou formou dozvědí o tom, co mohou pro své miminko, které je zatím v inkubátoru, udělat, jak se vyrovnat s neustálým strachem, k čemu jsou všechny ty přístroje okolo jejich děťátka, jak mohou pomáhat babičky či dědečkové a mnoho dalšího. Laura Janáčková také velmi laskavě vysvětluje, co čeká v porodnici tatínka, co maminku, a jak si v této nové životní situaci vzájemně porozumět a pomoci.

Knížku vydalo nakladatelství GRIFART za podpory společnosti AbbVie a k dostání je za 249 korun.

Fakta – 1 z 10 miminek se narodí předčasně

Počet předčasně narozených dětí celosvětově neustále přibývá, a to i v České republice. I přes maximální péči a znamenité výsledky v oblasti neonatologie přijde na svět každé desáté dítě jako nedonošené, u nás je to zhruba každé dvanácté. Podle primáře FN Olomouc Lumíra Kantora za příčinou předčasných porodů stojí hlavně dva faktory: zvyšující se věk rodiček a stále častější umělé oplodnění. I když se však miminka narodí dříve, ne všechna jsou ohrožena na životě a vyžadují intenzivní péči. Pro každé dítě narozené před 37. týdnem života se však zvyšují rizika možných komplikací.

Neonatologická péče v Čechách se jednoznačně řadí mezi světovou špičku. Přesto v jedné sféře za ostatními malinko pokulháváme, a to v oblasti kvalitní psychologické péče. Té je totiž na českých neonatologických odděleních zatím nedostatek. Výhled do budoucna slibuje jistou naději na zlepšení, v tuto chvíli ale bohužel poptávka převyšuje nabídku. Přitom je role psychologa v situaci, kdy rodiče předčasně narozeného dítěte čelí extrémnímu stresu, naprosté nejistotě a neví, co bude dál, naprosto klíčová. Právě proto vznikla kniha Maličké miminko z pera dvojice autorů nejpovolanějších, která se snaží v osmi kapitolách rodičům srozumitelně zodpovědět všechny jejich otázky a podat pomocnou ruku v jednom z jejich nejtěžších životních období.

Tisková zpráva, Těhotenství.cz

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.