Přejít k hlavnímu obsahu

Světový den vrozených vad - 3. března 2016

12 předních světových zdravotnických organizací vyhlásila 3. březen Mezinárodním dnem vrozených vad. Hlavním poselstvím toho dne je zvýšení obecného povědomí o vrozených vadách obecně, podpora programů primární prevence vrozených vad a další rozvoj organizací spojených s výzkumem a léčbou vrozených vad. Vrozené vady zahrnují celou řadu různých defektů, jakými jsou například spina bifida, rozštěpy rtu, vrozené srdeční vady, Downův syndrom a řada dalších. Jsou přítomny při narození dítěte, ale mohou být diagnostikovány později. Vrozené vady jsou způsobeny genetikou nebo faktory zevního prostředí, případně jejich interakcí.

Vrozené vady postihují 3-5 % novorozených dětí, nejsou tedy tak vzácné, jak by se snad mohlo zdát. Řadě příčin vrozených vad lze přitom předcházet. Doporučení stran primární prevence vrozených vad naleznete například na stránkách Společnosti lékařské genetiky a genomiky: http://www.slg.cz/primarni-prevence-vrozenych-vyvojovych-vad.

Evidence vrozených vad má v České republice dlouhou tradici. První publikace s daty o této problematice byla vydána Ústavem zdravotnických informací a statistiky ČR již v roce 1965. Od té doby byl sběr údajů rozšiřován o další skupiny onemocnění a doplněn o zjišťování VV u plodů prostřednictvím prenatální diagnostiky.

S vrozenou vadou se podle údajů Národního registru vrozených vad mezi lety 2009–2013 narodilo v průměru 1 dítě z 21 až 24 živě narozených.

Zdroj: Vrozene-vady.cz, Tisková zpáva, UZIS, Těhotenství.cz

Diskuze k článku