INTUICE
Před vyjmenováním všech objektivně pozorovatelných příznaků nemohu nezmínit často neomylnou ženskou intuici. Mnoho žen totiž okamžitě pozná, že jsou těhotné, aniž by prožívaly jakékoliv jiné tělesné změny.
TĚLESNÉ ZMĚNY
Těhotenství je velice významný zásah do našeho organismu, tělesné změny jsou výrazné a mohou tedy být prvním krůčkem k odhalení kouzelného jiného stavu. Mnoho žen spoléhá na to, že neklamným znamením je vynechání menstruace (amenorea). Ovšem na to pozor, slabé krvácení může pokračovat ještě několik měsíců. Typickým příznakem je bolestivost či napětí v prsou. Další změny přicházejí až s rozvojem těhotenství. Změny barvy kůže se vlivem hormonálních změn objevují v obličeji, zejména na tvářích a na čele, což nazýváme těhotenská maska. Na břichu a na hýždích můžeme zaznamenat malinké jizévky – strie. Nepřehlédnutelné je časté močení způsobené tlakem rostoucí dělohy na močový měchýř a překrvením orgánů v oblasti pánve. Nesmíme samozřejmě opomenout ani ranní nevolnosti a zvracení jako reakce na výrazné pachy. Mezi tělesné změny lze zahrnout i vliv těhotenství na psychiku: nálady, přecitlivělost, plačtivost a nervozitu.
TĚHOTENSKÝ TEST
V případě, že jsme odhalily některý z příznaků raného těhotenství, je čas potvrdit si své tušení těhotenským testem. Testovací soupravu zakoupíme v každé lékárně a dokonce i v supermarketech. Jsou cenově poměrně nenáročné. Některé dokonce obsahují více testovacích souprav, protože většina žen test pro jistotu opakuje. Testování probíhá v soukromí a velice rychle pomocí moči, v níž se prokazuje přítomnost těhotenského hormonu hCG (humánní choriogonadotropin), který je v moči přítomen již po dvou týdnech těhotenství. Ovšem je třeba si uvědomit, že výsledek tohoto testu není vždy stoprocentně přesný, přičemž na správnost pozitivního výsledku se můžeme spolehnout více než na jistotu výsledku negativního. Nevýhodou domácích těhotenských testů je oddálení návštěvy gynekologa při negativním výsledku. Ovšem i v případě toho pozitivního mnoho žen vyšetření odkládá. Proto mějte vždy na paměti, že domácí test nenahradí vyšetření odborníkem a měly bychom si nechat svoji graviditu potvrdit či vyloučit lékařem.
LÉKAŘSKÉ VYŠETŘENÍ
Lékař ve spolupráci s porodní asistentkou stejně jako my samy pomocí domácího testu, diagnostikuje těhotenství zjištěním přítomnosti hormonu hCG v moči i v krvi. Vaginální vyšetření prokazuje graviditu změnami dělohy a děložního hrdla. Neklamným znamením je také srdeční akce plodu a jeho zobrazení ultrazvukem.
Při podezření, že je těhotná, by žena měla okamžitě zahájit nový režim a v podstatě až do stoprocentního vyloučení gravidity by se měla chovat, jakoby těhotná byla, tzn. nepít alkohol, zdravě se stravovat, přestat kouřit ad.
V případě, že jste se dozvěděla ať už šťastnou či méně šťastnou novinu, že čekáte děťátko, je potřeba přistoupit k novému stylu života. V tom by vás měli podpořit vaši blízcí, rodina, přátelé. Pomocnou ruku vám může podat také v našich podmínkách zatím poněkud nedoceňovaná porodní asistentka. Stane se Vaší průvodkyní v těhotenství, poskytne vám cenné rady i podporu a také uklidnění v pro vás doposud neznámých situacích.
Prací porodních asistentek, jejich úkoly a rolí v průběhu těhotenství a porodu a problematice porodů obecně, se bude hlouběji věnovat i Kongres porodních asistentek s názvem „Pohledy na porod“, který se koná 30. dubna 2009 ve Zlíně v aule Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Více zajímavých informací naleznete na adrese www.pohledynaporod.utb.cz
Zuzana Vondrová PR Konference porodních asistentek e-mail: kongres@pohledynaporod.utb.cz