Přejít k hlavnímu obsahu

6 nepříjemností, které vás mohou potkat během devíti měsíců

1. Inkontinence - Lehká inkontinence (únik moči) bývá v těhotenství zcela běžná. Dochází k ní většinou na konce těhotenství a je způsobená tlakem dělohy na močový měchýř. U většiny těhotných může kašel, kýchání nebo dokonce smích vyvolat lehký únik moči a způsobit tak ženě nepříjemnou situaci. Pomoci může vytvoření vědomého úsilí k vyprázdnění močového měchýře každé dvě hodiny, i když máte pocit, že nemusíte na WC, bude méně pravděpodobné, že k úniku moči dojde. Případně můžete problém sdělit v prenatální poradně, kde vám lékař předepíše vložky.

2. Ochlupení - Během těhotenství mohou hormony způsobit výraznější ochlupení i na místech, kde běžně chloupky nerostou – například na bříšku. Po porodu toto ochlupení ale opět zmizí.

3. Pachy - Některé nastávající maminky mohou mít během těhotenství citlivější čich a cítit různé pachy a vůně, které si dříve až tak neuvědomovaly. To u nich může vyvolat averzi k některým potravinám s pronikavějších pachem. Menšímu procentu žen může začít páchnout jejich vlastní parfém nebo dokonce jejich vlastní pach (v případě, že se jedná o znatelný vaginální zápach, informujte svého lékaře, k vyloučení kvasinkové infekce), což může být nepříjemné. Vše je způsobeno citlivostí čichu, který se na začátku těhotenství hodně zostří. Snažte se vyvarovat místností, kde převládají pronikavé pachy nebo kouř (parfumerie, zakouřené restaurace... )

4. Hemoroidy - křečové žíly v konečníku - jsou velice častým jevem v průběhu těhotenství. Vznikají rozšířením žil v důsledku tlaku těžké dělohy na pánevní žíly. Někdy se může jednat jen o trhlinky na konečníku. Oba problémy mohou vyvolávat svědění a bolestivost.

Není však vhodné, abyste sama posoudila situaci a nasazovala si bez konzul­tace s odborníkem nějaké léky. Je zapotřebí, aby vaše problémy zhodnotil lékař a stanovil vhodnou léčbu medikamenty. Nicméně, co můžete udělat vy?

  • Snažte se předcházet zácpě (urputné a dlouhodobé tlačení problém jen zhoršuje).
  • Zmírňujte tlak na oblast konečníku (nestůjte dlouho, neseďte dlouho, ležte raději na boku).
  • Dbejte na úzkostlivou hygienu těchto partií (konečník nesmí být suchý, používejte obyčejný, hodně mastný krém).
  • Procvičujte svaly pánevního dna.
  • Udržte si relativně nízkou váhu.
  • Dodržujte denní režim (sprchování místa střídavě teplou a studenou vo­dou, odpočívejte v leže na boku, přikládejte si studené obklady na koneč­ník), po každé stolici konečník umyjte a namažte.

Po porodu hemoroidy obvykle zmizí, avšak navyklé jednání a jistý režim bys­te měla dodržovat i nadále.

5. Akné - Pupínky a akné jsou běžné - zejména v prvním trimestru. Většinou zmizí stejně rychle, jako se objevily. Na případnou léčbu se ale zeptejte odborného lékaře (zejména před použitím jakéhokoliv produktu proti akné).

6. Intimní problémy - Přibýváním na váze a dalšími fyzickými změnami se můžete začít cítit neatraktivní pro svého partnera. Nedopusťte ale, aby tyto změny a špatná komunikace s partnerem vedly až k intimním problémům. Otevřeně si s partnerem o svých „chutích“ na sex v těhotenství promluvte. Pokud máte problémy s komunikací na toto téma se svým partnerem, zvažte návštěvu poradny (i s partnerem), kde můžete své intimní problémy prodiskutovat s odborníkem.

Těhotenství.cz, Foto: Pixmac

Diskuze k článku