Celý zákrok je bezpečný a bezbolestný, na rozdíl od ultrazvuku je ale in- vazivní. Riziko poškození plodu je 0,5 až 1,0 %, proto rodiče s výkonem musí písemně souhlasit. Provádí se transabdominálně (přes břišní stěnu) punkční jehlou pod ultrazvukovou kontrolou. Odebírá se 20 mililitrů plodové vody.
Výsledky jsou známy za 10 až 14 dní. Neznamená to, že budete v nemocnici po celou dobu. Dnes se tato vyšetřovací metoda provádí ambulantně. Znamená to, že po 2 až 4 hodinách po zákroku budete propuštěna domů. Ovšem za předpokladu, že vše bude v pořádku.
Mezi ty nejčastější chromozomální vady patří Downův syndrom nebo zadní rozštěp páteře. Odběrem plodové vody lze také bezpečně určit pohlaví dítěte, což mnohdy může znamenat zjištění, zda dítě nebude trpět rodovou poruchou vztahující se právě k pohlaví dítěte.
Typickým příkladem je rodová porucha známá z historie a často se vyskytu- J!cí ve šlechtických rodech - hemofilie. Jedná se o dědičné onemocnění, při kterém dochází k poruše chromozomu X. Přenašečem poruchy jsou ženy, onemocní vsak muži. Dalším výsledkem odběru plodové vody je zjištění plicní zralosti, chemické složení a obsah bilirubinu v plodové vodě.
Těhotenství a porod
Autor: Magdalena Mikulandová
www.studioprozeny.cz