Během prvního roku se dítě naučí tolik nových dovedností, že žádný jiný rok se s tímto nedá srovnávat.
Při této nejnovější studii sledoval tým vědců z University v Haifě vývoj u 47 zdravých děti, rozdělených do dvou skupin:
- Letní /podzimní dětí: 16 dětí narozených od června do listopadu
- Zimní/jarní děti: 31 dětí narozených od prosince do května.
Při sledování vývoje dětí tým použil vysoce spolehlivou škálu hodnocení tzv. Alberta Infant Motor Scale (AIMS). AIMS je kanadský standardizovaný test, který je zaměřen na hrubou motoriku od narození do 18. měsíce věku. AIMS testuje dítě ve čtyřech polohách: v leže na zádech, na břiše, v sedě a ve stoje. Základem je, že se při testu nechává dítě přirozeně projevit. Hodnotit se může jak dítě zdravé, tak i předčasně narozené, u kterého se dá předpokládat opožděný vývoj.
V celkovém hodnocení byl průměrný věk, kdy se miminka začala plazit 31 týdnů. V porovnání obou skupin se však děti narozené v zimě začaly plazit v průměrném věku již 30 týdnů, ve srovnání s dětmi, které se narodily v létě a začaly se plazit až v průměrném věku 35 týdnů.
Z výzkumu vyplývá, že neexistují ve výsledku žádné rozdíly mezi chlapci a dívkami.
Zásadní vliv na výsledky výzkumu má skutečná geografická poloha – a s tím spojené klima - protože takovýto sezónní efekt je pozorován pouze v místech, kde jsou podstatné rozdíly mezi ročními obdobími. Vliv na motorický vývoj mohou mít totiž vrstvy oblečení, které děti nosí, protože děti narozené v létě - které se začínají více pohybovat v zimě - by mohly být omezeny právě vrstvami oblečení, a dále pak také počtem hodin činností a denního světla. V globálním měřítku je tak nutné vzít ohled na rozdílnost úrovní letního a zimního období v jednotlivých částech světa.