„To bude snadné,“ nejspíš jste si říkali. „Přivstanu si, dám si kávu a vrhnu se do práce.“ Snad každá work-from-home příručka a guru přes produktivitu radí rodičům si takto upravit denní režim. Brzké vstávání se poslední dobou stalo synonymem produktivity a splněných snů. Ti nejambicióznější rodiče oželí kávu a dalších pár minutek spánku, aby stihli plnit jejich workout plán.
Po ránu si pro sebe utrhnu chvilku
Se správnou motivací jste si nastavila budík a kávovar tak, aby vám vůně kávy pomohla z peřiny. Možná jste si i uchystala deník pozitivních myšlenek a sebereflexe. A před postelí už čekalo sportovní oblečení.
S nejvyšší pravděpodobností však nastal jeden z těchto scénářů:
- Dítě se probudilo uprostřed noci kvůli nějakým (téměř neslyšitelným) zvukům, pocitu osamocení nebo neznámé příčině. V každém případě je výsledkem zničený spánek, takže v ony čtyři hodiny jste příliš vyčerpaná.
- Miminko z ničeho nic začne vykazovat spánkovou regresi. V lepším případě spí nevyzpytatelně, v horším skoro vůbec.
- Dítěti se začnou prořezávat zoubky. Strávíte nespočet hodin jeho uklidňováním.
- Zvládnete si udělat kávu ba usednout k práci, když náhle se minimálně jedno dítě vzbudí.
- Podaří se vám nerušeně pracovat. Ovšem dříve či později si miminko všimne, že vstáváte brzy, a začne vás napodobovat. Jste nucena vstávat čím dál dříve, abyste „unikla“ dětem, ale to se jaksi nedaří.
I kdyby se žádný z výše uvedených scénářů ten den zrovna neuskutečnil, přestane vás bavit chodit ve vlastním domě tiše jako zloděj a místo za výhru v jackpotu se každý večer modlíte za spánek dítěte. Své marné snahy vyměníte za delší spánek.
Nebuďte na sebe příliš tvrdí
Maminky (ani tatínkové) by neměly být nicméně na sebe tak tvrdí během zdolávání nové cesty života. Dopřát si více odpočinku však nemusí být jednoduché. Spousta maminek pracujících z domu trpí pocitem, že toho stíhají málo. Nejenže si tyto ženy odpírají většinu radostí života, nýbrž se mnohdy zbytečně obviňují, že je to jejich chyba.
Rady o produktivitě se snadno poslouchají, ovšem nepočítají s tak nestandardní a obtížnou situací, jako je práce z domu při péči o děti obzvláště v době jako je tato.
Nelze ovlivnit, že se dítě budí s vámi. Nemožnost pracovat v době, kdy jedno dítě pláče, druhé potřebuje přebalit a třetí desátou svačinu z vás nedělá špatného zaměstnance. Nejste ani špatný rodič, i kdybyste měla sto chutí před vším utéct, což se s velkou pravděpodobností stane. (Bohužel, před dětmi nelze utéct.)
Své o tom ví například Martina, která už roky čelí „přepadům“ dětí v jejím home office. V době covid pandemie je práce z domu takřka utopie.
„Pravidelně vstávám časně s jediným přáním: aby se žádné dítě neprobudilo. Vždy se alespoň jedno vzbudí. Třeba dnes mě potomek vytrhl ze spánku už v půl páté.“
„Zaručuji vám, že pokud se vám podaří nepozorovaně usednout k ranní práci, objeví se další nečekaná překážka.“
Cesta k úspěšnému home office za pandemie nevede přes dodržování několika univerzálních rad. Musíte objevit, nebo spíše vysekat, vlastní cestu. Zkrátka to stále bude dřina. Nelze si nic natrénovat nanečisto. A pokud to zvládnete, věřte, že více než kde jinde platí pořekadlo „lehko na cvičišti, těžko na bojišti“.
Pokuste se nestresovat se neúspěchy a být vděčná za každé ráno, které se vám podaří strávit v produktivním duchu. Je to totiž opravdový dar.
foto: Photo by Simon Berger on Unsplash