Přejít k hlavnímu obsahu

Miminka a cirkadiánní rytmus. Můžete ho ovlivnit?

Probuzení

Na první dobrou je to absurdní, ale když se zamyslíte a pochopíte procesy, které probíhají v těle, dojde vám, že režim nastavený v těhotenství může dítě po porodu pojmout jako své vlastní a budete mít o starost se spánkem míň. A to už za ty brzké večerky stojí.   

Cirkadiánní rytmus  

Přiznejte se. Dost možná patříte mezi ty, kteří netuší, o čem je řeč. Není se čemu divit. O cirkadiánním rytmu se běžně nemluví, nezmiňují se o něm lékaři ani nebývá předmětem debat nebo náměty na zajímavé články o zdraví a fungování těla. Stojí stranou. Jak paradoxní, když si představíte, že jde o systém, který ovlivňuje vaši schopnost fungování a určování času na spánek a aktivity. Děti i dospělí, ženy, muži, mladí i starší generace. Všichni. Dokonce i zvířata. Tak proč se o něj nikdo nezajímá?  

Cirkadiánní rytmus si můžete představit jako velké hodiny, které uvnitř sebe nosí každý člověk. Ty oběhnou kolečko za čtyřiadvacet hodin a pod palcem mají především fyzické a duševní biorytmy. Každý žije jinak, někdo má pohodu a jiný věčný stres a shon, další to má jako na houpačce, ale cirkadiánní rytmus se snaží najít společnou řeč mezi tím, co člověk dělá a co jeho tělo potřebuje. A reaguje na to různě - například zvyšování tělesné teploty a nebo krevního tepu, únavou, pohráváním si s hormony (kortizol a testosteron), reguluje činnost střev, schopnost koordinace, reflexů i emoce.  

U lidí, kteří pracují na směny, má cirkadiánní rytmus těžkou pozici. Reaguje totiž na světlo a pokud člověk uměle brání únavě a ospalosti například kávou nebo pohybem, může při dlouhodobém nenaslouchání přirozenému cyklu v těle k tikům, k chronickým bolestem nebo střevním potížím. Je pochopitelně nemožné, aby člověk přesně kopírovat potřeby cirkadiánního rytmu, ale časté a příliš výrazné odchylky se dřív nebo později (v závislosti na citlivosti jedince) negativně projeví na zdravotním stavu.  

Zatímco po půl sedmé ráno dochází k prudkému nárůstu krevního tlaku a o hodinu později k intenzivním střevním pohybům a k ukončení produkce hormonu spánku, uprostřed odpoledne má člověk nejrychlejší reflexy a o dvanáct hodin později - kolem čtvrté ráno - nejnižší tělesnou teplotu. Je to ale jen tiché napovídání, jak byste se ke svému tělu měli chovat. A jen málokdo ty prosby vyslyší.  

Jak na cirkadiánní rytmus u dětí  

Je pochopitelné, že i tyto vnitřní hodiny reagují na potřeby těla podle věku a aktuálního vývoje. Není možné aplikovat to samé na dospělého i na dítě. Ale budete-li během těhotenství maximálně kopírovat potřeby svého organismu ohledně spánku, je velká pravděpodobnost, že vaše miminko bude mít klidné noci a poměrně brzy začne spát v kuse. Což je vidina, pro kterou stojí za to chodit do postele o něco dřív.  

Jak na to?  

Kolem deváté večer je na “programu” produkce melatoninu, který posiluje únavu a podporuje spánek. To trvá zhruba do půl osmé ráno. Pokud si v tomto časovém rozmezí naplánujete klidový režim a v ideálním případě budete spát, přesně se napojíte na potřeby organismu. Samozřejmě není nutné, abyste spali bezmála jedenáct hodin denně, to ani není zdravé a může způsobit mozkovou mlhu nebo problémy s koncentrací, ale pravidelnost a například čtení v posteli nebo těhotenské masáže nejsou na škodu. Jde jen o ten klid, kdy tělo v rozporu s jeho požadavky nevystavujete prostředí ani situacím, o které už v určitý čas nestojí, jako je například hlučná společnost, záměrně pozdní večerka, nadměrný pohyb po setmění a spousta dalšího.  

S nadsázkou by se dalo říct, že to, co si nastavíte v těhotenství, bude vaše dítě brát jako normu a mnohem snáz se s režimem srovná. A to je přesně to, co nastávající maminky potřebují. Stejně jako si dítě navykne na váš hlas (u matky se číslo pohybuje kolem 95 %, u otce u 80 %) nebo na pravidelný pohyb, lze ovlivnit i vnímání spánku a potřebu odpočinku, kdy tělo třídí myšlenky a vjemy, dává do kupy všechny procesy a funkce a nastavuje vnitřní rovnováhu.  

Samozřejmě není tato metoda stoprocentní a do jisté míry záleží i na prožívaném stresu během těhotenství, zdravotních komplikacích i průběhu porodu, kdy plánovaný císařský řez i akutní sekce z důvodu ohrožení ženy nebo miminka mohou narušit vzájemný vztah a první týdny nebo dokonce měsíce. Pokud už se ale režim nepromítne do návyků dítěte, není na škodu, když si vy jako čerstvá maminka zvyknete na pravidelný odpočinek a víte, jak dosáhnout kvalitního spánku a hluboké relaxace během noci. 

autor: www.tehotenstvi.cz | Michaela Svobodová
kategorie: Miminko

Diskuze k článku

BonniePhido (neověřeno) | Pá 22.11.2024 09:34

<a href=https://www.cornbreadhemp.com/collections/thc-gummies>hemp thc gummies</a> comprise become a go-to owing me, donation a expedient, scrumptious scraps manner to charge out of CBD’s benefits. I rise how discreet they are, so I can take them anytime, anywhere. Themselves, they’ve helped me reduce and improved my siesta quality. I also like that each gummy has a break the ice amount of CBD, which makes it relaxed to run down my intake. An eye to anyone interested in irksome CBD, gummies up respecting a uncluttered starting point. Unbiased a baksheesh: lead on a estimable name brand to ensure distinction and effectiveness!

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA