Osm hodin noční tmy bez přerušení je ideální doba spánku, a to zejména v posledním trimestru těhotenství. Zapnutí světla v noci potlačuje produkci melatoninu u žen, a znamená to, že mozek plodu nemůže dostat jeho správné množství.
Melatonin, chemicky 5-methoxy-N-acetyltryptamin, je hormon, který je produkován epifýzou (nadvěskem mozkovým, tzn. částí mezimozku). Vzniká zde N-acetylací serotoninu (5-hydroxytryptamin) a následnou O-methylací. Hraje důležité funkce v řízení rytmů den-noc. Hladiny melatoninu jsou silně závislé na střídání světla a tmy. Jeho produkce je největší právě během tmy a maxima dosahuje mezi druhou a čtvrtou hodinou noční. (Zdroj Wikipedie)
Cyklus světlo-tma by měl být pravidelný den za dnem, aby se zabránilo změně biologických hodin. Studie dokazují, že pokaždé, když se zapne v noci osvětlení, produkce melatoninu klesá. Melatonin je hormon vylučovaný epifýzou v mozku jako reakce na tmu. Je důležitý pro těhotné a ženy, které se snaží otěhotnět, protože chrání vajíčko před oxidačním stresem. Melatonin má silné antioxidační vlastnosti, které chrání vajíčko před poškozením volnými radikály, zvláště když mají ženy ovulaci.
"Spánek je dobrý, ale je to skutečná tma, která je nezbytná pro mozek k produkci melatoninu," říká Dr. Reiter. Ujistěte se, že v ložnice kde spíte je skutečně tma. Vyhněte se záři televize, elektronických přístrojů nebo např. světla z pouliční lampy.
Kdo mírné noční osvětlení potřebuje, může zvolit červené nebo žluté světlo, které nebude narušovat cirkadiánní (biologický) rytmus, jako např. světlo bílé nebo modré.
Těhotenství.cz, Foto: Pixmac