Přejít k hlavnímu obsahu

35. týden těhotenství

35. týden těhotenství

V 35. týdnu těhotenství jste už téměř v závěru své devíti-měsíční cesty. Ve vašem těle se ještě musí udat pár změn a také miminko ještě není zcela hotové. Navíc pořád roste jako o závod. Zjistěte vše, co potřebujete vědět, abyste zvládla tento týden. Co čeká vás a vaše miminko? 

Jak velké je mé miminko ve 35. týdnu těhotenství? 

Vaše miminko měří jako ananasový meloun, to je 46,2 centimetrů. Váží téměř 2,4 kilogramů. Do velkého dne se bude stále více kulatit, aby okouzloval vás i ostatní maminky! 

Co se s děje s mým miminkem ve 35. týdnu těhotenství? 

  • Váš maličký má v děloze už méně prostoru na pohyb. Spíše než kopat může jen tlačit na stěny lůna. Pokud si takto „zaposiluje“, na vašem bříšku budete moci spatřit otisk drobounkého chodidla. Už je tak vyvinuté, že na sobě nemá skoro co zlepšovat. A tak se nudí a přibývá na váze. 
  • Miminko už možná nedělá salta, ale pořád by mělo stejně často kopat. Kontrolujte to, a pokud zaznamenáte změnu, oznamte to vaší porodní asistentce či lékaři. 
  • Je zajímavé, že už teď miminko téměř završilo svůj základní tělesný vývoj. Má zcela vyvinuté ledviny, a jeho játra dokonce už zpracovávají odpadní produkty. Hlava, v které dospívá jeho mozek, váží stále více. Vyvíjí tak ještě větší tlak na váš měchýř, což jistě oceníte!  

Osm věcí, které potěší každé miminko

Jak nejčastěji reagují matky na pláč dítěte?

Jak velké je miminko v bříšku?

7 nejčastějších příznaků, které lze pozorovat ve 35. týdnu těhotenství

1) Zácpa 

Tohoto „ze života peklo dělajícího“ příznaku se nejspíš do porodu nezbavíte. Bojovala jste s ní přírodní cestou (pití hodně vody, potraviny s rozpustnou vlákninou, sušené švestky apod.) ale marně? Zeptejte se svého lékaře, zda můžete užívat doplňky stravy s vlákninou. 

2) Bolest pánve, zad či břicha 

Na sklonku těhotenství nepohodlí nejspíš postihne každou část vašeho těla. Nezlobte se na něj, připravuje se na porod. Vaše vazy se rozvolňují, aby váš uzlíček štěstí mohl hladce proniknout na svět. 

3) Časté močení 

Připadá vám, že vaše všechny cesty vedou na toaletu? Věřte nám: většina žen to má stejně v této fázi těhotenství. Může za to vaše rostoucí děloha, která nyní sahá až pod hrudní koš. Stlačuje orgány, včetně močového měchýře. 

Tím, že se vaše miminko připravilo k porodu otočením hlavou dolů, vyvíjí na měchýř ještě větší tlak. Proto před porodem potřebujete „na malou“ ještě častěji než v předchozích měsících. 

Všechno vaše těhotenské trápení naštěstí co nevidět zmizí. Do té doby se při močení předklánějte, abyste co nejvíce vyprázdnila váš měchýř. Jako prevence inkontinence fungují i Kegelovy cviky na posílení pánevního dna.  

4) Krvácení dásní 

Máte další důvod si stěžovat na těhotenské hormony. Tentokrát způsobily oteklé, bolavé a krvácející dásně. Hlídejte se, abyste si pravidelně čistila zuby kartáčkem i nití. Krev není důvod, proč s tím seknout! Zkontrolujte, jestli se vám na talíři objevuje dostatek vitamínu C, který posiluje dásně. Konečně super výmluva, proč si dát o sklenici pomerančového džusu navíc! 

Pokud krvácení nepřestane, navštivte vašeho zubaře. Nechcete přeci skončit se zánětem dásní nebo zubním kazem.  

5) Ucpaný nos 

„Díky“ vašim starým dobrým hormonům často zduří nosní sliznice, což vede ke zbytnění nosu. Nosní pásky mohou uvolnit dýchací cesty, a pomoci vám tak k lepšímu dýchání. 

6) Braxton-Hicksovy kontrakce 

Ve 35. těhotenském týdnu o sobě dávají poslíčci více vědět. Tělo dělá první poslední, aby se připravilo na porod. Můžete zažívat tuhnutí a bolest břicha. 

Dostatečně odpočívejte a pijte. A hlavně si hlídejte, jestli kontrakce nejsou skutečné. 

7) Záchvat paniky 

Říká se tomu tokofobie, což znamená strach z porodu. Těch pár procent žen, které ji „získali“, trpí panickými ataky. 

Pokud vás úzkost přemohla, svěřte se vašemu „předporodnímu týmu zdravotníků“, kteří udělají vše pro to, aby vaši hrůzu zmírnili. V extrémních případech můžete začít docházet i na osobní poradenství. 

Co se děje s mým tělem ve 35. týdnu těhotenství? 

Ve velkých klinikách a u některých soukromých lékařů vám tento týden zkontrolují krevní obraz.

Dvakrát týdně budete docházet do poradny pro těhotné, kde vám mimo jiné provedou měření krevního tlaku.

Pokud zjistí, že stoupá, doporučí vám více odpočívat. Také pro vás možná stanoví častější vyšetření, abyste se vyhnula preeklampsii. 

Co by měla těhotná žena udělat ve 35. týdnu těhotenství? 

Svěřte se vašemu partnerovi, přátelům či rodině, pokud máte těžkou hlavu z vašeho porodu. Snad každá žena se bojí poprvé rodit. 

Je zcela normální obávat se a být nesvá z běžných věcí, které se při porodu stávají, jako: 

  • Únik stolice – stane se to snad všem ženám. Porodní asistentka se o „to“ postará a zřejmě si toho ani nevšimnete. 
  • Křičení 
  • Nadávání – v porodnici jsou na to zvyklí, slyšeli to už tolikrát… 
  • Nebudete vypadat zrovna „cool" – Věřte ale, že to je to poslední, co vás bude v tu chvíli trápit. 

Také se nestresujte kvůli bezpečí miminka. Vaše porodní asistentka a (případný) zdravotnický tým udělají maximum pro zdraví a bezpečnost dítěte při porodu. Pokusí se zajistit, abyste na porod vzpomínala s láskou. 

Stalo se ve vašem 35. týdnu těhotenství (35tt) něco zajímavého, nečekaného, krásného, děsivého? Sdílejte své zkušenosti na našem Facebooku!  

Tipy na další články

Nebezpečí preeklampsie (otoky, bílkovina v moči, zvýšení krevního tlaku) je stále aktuální. Otoky nohou a rukou se již často objevují, ale nemusí být příznakem gestozy. Posoudit to ale musí lékař. V této fázi těhotenství se můžete setkat s tím, že lékař zjistí, že plod pravidelně nepřibývá na váze a velikosti. Poté následují častější kontroly a pokud se zjistí, že placenta již téměř nefunguje, je v zájmu plodu nutné těhotenství ukončit.

Pokud ještě nemáte svůj porodní plán, vytvořte si jej. Víte co znamená protahovaný (prodloužený) porod? Porod začne zcela normálně, ale po jisté době kontrakce ustávají a jsou mírné. Pokud tento stav trvá déle než 2 hodiny (vaginální nález se nemění), je nutné pečlivě vyšetřit porodní cesty, polohu a postavení dítěte v porodním ka­nálu.

Výbavička pro miminko - potřeby pro koupání, mytí a přebalování

Nejčastějším konečným důvodem potratu nebo předčasného porodu bývá tzv. insuficience (otevírání) děložního čípku. Přečtěte si článek o zastavení předčasného porodu.

Máte již pro miminko autosedačku? Nezapomeňte, že pro odvoz novorozence z porodnice autem potřebujete autosedačku skupiny 0+, která je uzpůsobená i na přenášení dítěte.

Kontakt maminek s dětmi ihned po porodu podporuje kojení, vztahy a zdravotní stav. Ne vždy je ale možný.

35. týden těhotenství - jaký je to měsíc?

Předchozí týden

Další týden

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA