Jak velké je mé miminko v 5. týdnu těhotenství?
Vaše malé embryo nyní dosahuje velikosti jadérka pomeranče, který byste si mimochodem měla dopřávat v těhotenství díky vysokému obsahu vlákniny a vitamínů. Stále ještě neváží ani 1 gram a měří cca 0,2 centimetrů. Oproti minulému týdnu tedy zdvojnásobilo svou velikost.
TĚHOTENSTVÍ TÝDEN PO TÝDNU
Co se s mým miminkem děje v 5. týdnu těhotenství?
Embryu se tvoří pupeční šňůra a do konce týdne bude hotová i neurální trubice: ta představuje stavební kámen pro jeho mozek a míchu. Primitivní srdce plodu, které má velikost zhruba zrnka máku, se skládá ze dvou malých trubic a už bije. Během tohoto týdne se kanálky spojí, a dítě tak získá plně funkční srdce.
Protože placenta ještě není hotová, vašeho maličkého nyní vyživuje tzv. žloutkový váček.
5 nejčastějších příznaků, které můžete pozorovat v 5. týdnu těhotenství
1. Honí vás mlsná
Těžko říct, jak se vše bude vyvíjet. Jedno je ale docela jisté: budete čelit chutím na jídlo. Opět za to mohou vaše milé hormony.
Je těžké odolat dobrotám z ledničky, když kuchyně je pár kroků od vás. Proto raději vyrazte na procházku nebo si dejte třeba sprchu. Mysl tak zaměříte jiným směrem. Podle některých průzkumů dovede váš apetit snížit také žvýkačka.
Své bažení po jídle uspokojujte s rozumem. Hlídejte si velikost porcí a nahraďte nezdravé potraviny za zdravé alternativy. Dá se stravovat chutně a zároveň zdravě.
2. Ranní nevolnost
Že jste o ranní nevolnosti slyšela první poslední? Jenže něco jiného je prožít ji v plné síle. Špatně od žaludku vám nemusí být jen ráno, ale po celý den. Těhotenská nevolnost nejvíce trápí ženy během prvních dvanácti týdnů.
Je těžké dostat do sebe živiny, když se necítíte nejlépe. Vynechávání jídel váš stav ale ještě zhorší. Ani nutit se do velkých porcí není řešení. Uvidíte, že „zobat“ po celý den bude pro vás snazší.
Jakmile dostanete hlad, využijte toho. Dělání restů do práce i vybírání výbavičky pro miminko počká.
3. Únava
V prvním trimestru „sežere“ většinu vaší energie miminko, které roste jako z vody. To, že se cítíte jako hadr, s kterým umyli Pražský hrad, je bohužel normální.
Na konci prvního trimestru ale tělo dokončí herkulovský úkol: vybudovat pro dítě systém na podporu života, placentu. Poté získáte trochu elánu. Než se ale tak stane, poslouchejte své tělo a dopřejte mu tolik odpočinku, kolik žádá.
4. Nadměrné slinění
Ranní nevolnost v kombinaci se zvýšenou tvorbou slin jsou koktejl nejčastějších příznaků raného těhotenství. Odborníci si lámou hlavu, k čemu je dobré. Faktem ale zůstává, že za ně mohou hormony. Pomoci může žvýkání bez-cukrové žvýkačky, která udrží vaše ústa o trochu více suchá (a zachrání vás před vytahováním kapesníku na schůzích).
5. Časté močení
Na pátém týdnu dochází ke zvětšování ledvin. To může vést k častějším výletům na toaletu.
Co se děje s mým tělem v 5. týdnu těhotenství?
Hladiny vašich hormonů jsou nyní jako na horské dráze. Právě jste zmeškala vaši periodu. Můžete se setkat s některými příznaky raného těhotenství. Podívejte se, co očekávat:
Hormonální změny – výkyvy nálad
Jedno slovo uslyšíte v dalších osmi měsících na každém kroku: hormony. Představte si je jako chemické signály, které mění vaše tělo tak, aby se z něj stalo dokonalé prostředí pro vývoj miminka.
Mezi těhotenské hormony patří estrogen, který udržuje správnou hladinu hormonů progesteronu a hCG. Progesteron zajišťuje funkčnost placenty a stimuluje růst prsní tkáně, což obvykle zvyšuje citlivost prsou. hCG těhotenský hormon podporuje žluté tělísko, které vyživuje vaše miminko, než si to v pátém týdnu vezme na starost placenta.
Obavy, když zjistíte, že jste v očekávání
Pokud vám těhotenský test ukázal dvě čárky, nejspíš vás teď napadá spousta možných starostí: „Můžeme si dítě dovolit? Zvládnu se o něj postarat? Je vůbec ten správný čas?“ Začátek těhotenství není jen o nadšení, ale i o obavách a strachu, že jste si třeba o víkendu dopřála sklenku vína.
V prvé řadě vás uklidníme, že nevědomky oslaví své těhotenství kapkou něčeho ostřejšího řada žen. Naštěstí podle lékařů se to na miminku nijak nepodepíše. Pokud máte stále obavy, sdělte je vaší porodní asistentce.
Vaše momentální ustrašenost je přirozená. Když k tomu navíc přičtete poblázněné hormony, není divu, že se občas cítíte jako při sledování hororu.
Co bych měla dělat v 5. týdnu těhotenství?
Je čas odříkat si některé potraviny. A to především nepasterizované potraviny, nedostatečně tepelně upravené maso či vejce a některé druhy ryb.
Pokud máte kočku, je čas svěřit vynášení steliva jinému členovi rodiny (za což jste jistě ráda). Kočičí hovínka a kočkolity mohou způsobovat toxoplazmózu. Tato nebezpečná infekce může poškodit zdraví miminka, nebo dokonce vést k potratu či porodu mrtvého dítěte.
Používejte denně dentální nit. Přes 90 % žen trpí při těhotenství problémy s oteklými dásněmi. Můžete za to poděkovat hormonům, které přivádějí do dásní více krve. Hormonální změny také zvýší náchylnost vašeho těla k bakteriím způsobujícím zubní plak. Proto se vyplatí v těhotenství důkladná ústní hygiena.
TIPY závěrem
Přečtěte si také, co vám může pomoci. Trápí vás těhotenské nevolnosti? Zkuste zázvor. Přírodní produkty jsou u nastávajících maminek nejobvyklejším způsobem odstranění těhotenských nevolností.
Nevíte si rady s těhotenským oblečením? Přečtěte si několik rad o tom jak se v těhotenství oblékat.
Problémy se zácpou v průběhu těhotenství lze přičíst mnoha změnám v ženském těle. Přečtěte si, co patří mezi možné příčiny zácpy v těhotenství a co by vám mohlo pomoci.
Těhotenské chutě jsou různorodé a mohou se oproti normálnímu stavu značně změnit. Na jaké potraviny si dát v těhotenství pozor?
5. týden těhotenství - jaký je to měsíc?