Diskrétní řešení
Jinde ve světě se zázračná pilulka používá už mnoho let a ženy jí hojně využívají, do České republiky se dostala v podstatě nedávno, v roce 2014. Všemu předcházely horlivé diskuze o účinnosti, prospěšnosti, šetrnosti a především morální odpovědnosti lékaře i pacientky. Nakonec dostala potratová pilulka zelenou a jen za první rok o ni požádaly více než dva tisíce žen.
Dnes je pilulka stejně hojně využívaná jako klasická interrupce. Záleží na tom, co žena preferuje, co jí doporučí lékař, co umožňuje zdravotní stav pacientky a pokročilá fáze těhotenství. Na jednu stranu to vypadá jako malý zázrak, ale bylo by bláhové myslet si, že je užití bez vedlejších účinků a rizik. Každý zásah do těla má svoje pro a proti.
Kultura konce
Jako jedno z největších plus je zmiňovaný celý proces užití potratové pilulky. Nejde o mechanickou interrupci ani odsouzení zúčastněných. Žena prožívá konec těhotenství sama nebo se svými nejbližšími, může si v klidu projít všemi fázemi a vstřebat své rozhodnutí. Dobře na ni působí domácí prostředí i možnost popustit uzdu emocím. Vždy je ale třeba mít po ruce telefon pro zavolání rychlé pomoci v případě komplikací a počítat s úpornou bolestí v horizontu několika dnů. Na jedné straně jsou pozitiva, kdy se žena necítí na sále jako jedna z mnoha, na straně druhé vnímá konec velmi intenzivně a cítí “odchod života”. To může být pro některé pacientky tak psychicky náročné, že pro ně mechanický potrat v narkóze představuje menší zátěž.
Není nad pravidla
Potratová pilulka není běžně dostupná a žena se k ní dostane jen přes lékaře. Musí navštívit svého gynekologa, který potvrdí nález plodu a vypíše žádanku pro nemocnici. Teprve tam dostane žena tablety na ukončení těhotenství. Za tyto formální záležitosti se pochopitelně platí a ceník má každé zařízení jiné, většinou se částka pohybuje v řádu stovek korun za formuláře a přes tři tisíce korun za samotné tablety.
Jasný postup
V nemocnici dostane žena naráz tři tablety. Po jejich spolknutí musí zůstat na oddělení minimálně hodinu na pozorování, nepřichází-li alergická reakce nebo negativní účinky jejich užití. Následující dva dny pacientku neprovází nevolnosti ani bolesti, účinná látka způsobí odumření vajíčka. Po osmačtyřiceti hodinách je nutné znovu zajít do nemocnice a vzít si podpůrnou tabletu, která vyvolá krvácení. Hodina lékařského dohledu je nezbytnost. Během krátké doby (většinou ještě v nemocnici) se dostaví křeče, bolest v podbřišku, únava, malátnost. Doprovod není nutnost, ale v některých případech se můžete cítit zesláblá. To souvisí s krvácením, které bude trvat několik dnů a svou intenzitou předčí i velmi silnou menstruaci. Nedoporučuje se použití tampónu, mnohem lepší volbou jsou klasické vložky. Je třeba připravit si zásobu léků na bolest (informujte se o kontraindikaci) a vytvořit si koutek a volnou toaletu. Ve velké míře odchází krevní sraženiny, smotky a zbytky z dělohy. Některé ženy mají po během pár dnů, jiné se s bolestmi a vylučováním “odpadu” potýkají i dva týdny. Po uplynutí tří týdnů je nutná revize u gynekologa, který potvrdí zdárné ukončení těhotenství. Velkou nevýhodou potratové pilulky je právě vysoká míra neúspěšnosti, kdy je nutné dokončit práci během klasické interrupce. Jedná se až o 7,5 %, naštěstí ale toto číslo zvyšují především pacientky z rizikových skupin jako ženy s cukrovkou, nadváhou, astmatem, s problémy s játry a ledvinami, se srážlivostí krve, ženy ve věku nad 35 let a kuřačky.
Zpozorněte!
Potratová pilulka není jen ukončení těhotenství a vydání se z peněz. Ověřte si svoji vlastní krev a zjistěte informaci o Rh faktoru. Pokud to situace vyžaduje, dostanete v nemocnici před požitím tablet injekci s protilátkami, které zabrání vzniku dalších komplikací. Upozornění pro zrzky sice nemá takovou důležitost, ale pravdou zůstává, že ženy s rezavými vlasy více krvácí a během potratu mohou zažívat krušnější chvilky. Pozorujte se a nepodceňujte ani sebemenší náznaky komplikací.