Bavte se o antikoncepci se svým gynekologem
Aby gynekolog mohl ženě doporučit antikoncepci, která jí bude skutečně vyhovovat, potřebuje mít dostatek informací, a to nejen o jejím zdravotním stavu. Proto se můžete setkat s otázkami, zda se u vás nebo u některého z vašich příbuzných neobjevily choroby srdce a cév nebo jiná závažná onemocnění. Také byste měla svého lékaře informovat o všech zdravotních problémech, se kterými se potýkáte, a to i v případě, že je považujete za nepodstatné. Váš lékař by měl znát i to, zda užíváte nějaké léky, kouříte, případně kolik cigaret denně vykouříte. Podrobný rozhovor má za cíl odhalit možné rizikové faktory, které by spolu s užíváním hormonální antikoncepce mohly vést ke zdravotním problémům.
Rizikové faktory jsou například obezita (BMI ≥ 30), kouření, hypertenze, diabetes s poruchou cév, poruchy tukového metabolizmu. Rizikovými jsou také ženy, které trpí epilepsií, migrénami či poruchami jaterních funkcí např. v důsledku nedávno prodělané hepatitidy nebo mononukleózy. U těchto rizikových pacientek by nasazení kombinované hormonální antikoncepce (antikoncepce obsahující dvě složky: estrogen a gestagen) mohlo zvýšit riziko vzniku tromboembolické nemoci (TEN), zhoršit stav onemocnění nebo vést ke snížení účinku hormonální antikoncepce (COC) vlivem užívaných léků.
Volbou číslo jedna se u těchto žen stává gestagenní antikoncepce nebo nehormonální antikoncepční metody. Z těch hormonálních jmenujme například nitroděložní tělísko, z něhož se do děložní dutiny uvolňuje pouze gestagen, který působí převážně lokálně v děloze.
Ženy mají o antikoncepci málo znalostí
Při výběru konkrétní metody hormonální antikoncepce hraje roli vedle zdravotních hledisek i způsob jejího užívání, životní styl ženy i její plány ohledně mateřství. Proto má smysl svého lékaře informovat například o tom, že pracujete ve směnném provozu a je pro vás obtížné užívat pilulku každý den ve stejnou dobu, nebo že dítě plánujete v horizontu několika let. Správnému výběru pomůže i to, když popíšete své dřívější zkušenosti s různými metodami antikoncepce. Je mnohem lepší, když vše proberete se svým lékařem, než kdybyste hledala neověřené informace na různých internetových fórech.
Dobrý lékař se pozná také podle toho, jak komunikuje se svými pacienty. Stejně tak je pro vás důležité umět správně komunikovat se svým lékařem. Pomůže vám, když se na schůzku s lékařem připravíte předem. Díky tomu si můžete v klidu promyslet, na co se chcete svého lékaře zeptat
a o čem všem s ním potřebujete mluvit. Pro některé ženy je užitečné, když si obsah své návštěvy napíší na lísteček, který si vezmou s sebou. Pokud vám to pomůže, udělejte to. Budete mít jistotu, že jste na nic důležitého nezapomněla.
Na co se ptát?
- Ptejte se vždy, když něčemu nerozumíte nebo vám není jasné, co vám lékař říká. Je velmi důležité, abyste vše správně chápala, jde o vaše zdraví:
- Jaká další vyšetření mě čekají a proč?
- Jaké možnosti antikoncepce u mě přicházejí v úvahu?
- Jaké jsou výhody a rizika vámi navrhované metody?
- Musím během užívání dodržovat nějaký speciální režim?
- Existují nějaké další alternativy kromě metody antikoncepce, kterou mi nabízíte?
MUDr. Vanda Hořejší, privátní gynekologická praxe