Jak často miminko kojit?
V porodnici říkají kojit miminko každé tři nebo dvě a půl hodiny, tak to aspoň říkali mě. Ale myslím si, že ne vždy musíme poslouchat. Já kojila pokaždé, když se malý vzbudil, a to klidně i po hodině a půl.
Každopádně neměli bychom miminko nechat bez krmení déle než tři hodiny, a to i v noci. Ale to se přiznám, že také nedodržuji. Můj drobeček chodí spát okolo osmé hodiny a klidně spí až do jedné v noci. A já ho tak nechávám. Nicméně po třech hodinách mléko aspoň odsávám, aby se mi dále tvořilo.
Co dalšího radí ohledně kojení porodnice?
Kojit na každém prsu maximálně patnáct až dvacet minut. Ze své zkušenosti vám můžu říct, že občas to trvá i déle. Aspoň tedy u nás. Mrňous u toho občas usíná, a proto se nám celé kojení táhne mnohem déle. Kdybychom to zvládli rychleji vůbec bych se nezlobila, ale o hladu ho nenechám.
Kojení v porodnici
Určitě jste ve spoustě porodnicích měli “zákaz“ dudlíků. Ale co oči nevidí, to srdce nebolí. Já ho doma určitě nenechala, a když byly chvíle, kdy nastal pláč, klidně jsem malému dudlík dala a byl klid. Přeci jen pokud nemáte nadstandard, nejste na pokoji sami a budit ostatní mi přijde zbytečné.
Nebojte se nedostatku mléka
Každá z nás prvorodiček měla strach, že má nedostatek mléka, nebo že pro miminko není dost výživné. I já jsem měla takový pocit. Proto jsem svého syna před a po každém kojení vážila a také jsem zkoušela odsát mléko a dát mu ho z láhve, abych věděla, kolik toho vypije.
Teď vím, že jsem zbytečně panikařila. V tomto období strachu z nedostatku mléka jsem přikládala miminko častěji k prsu, abych se rozkojila a můžu říct, že to opravdu pomohlo a co mi také velmi pomohlo, můžu doporučit homeopatika na zvýšení laktace.
Samozřejmě každé miminko je jiné, a ne jako to moje. Proto se snažte najít si vlastní způsob kojení, jak vám i miminku to bude vyhovovat. A co vám jistě můžu říct, i když je šestinedělí velmi náročné i po psychické stránce, nemá cenu se stresovat. Klid a pohoda je v tomto období pro vás to nejdůležitější.Co je dobré a špatné dát si k jídlu?
A co jíst a nejíst při kojení?
Určitě je důležité přijímat dostatek tekutin. To je asi to nejdůležitější!
Aby vaše miminko netrpělo větry a nebolelo ho bříško, je fajn dát si po ránu jogurt třeba s müsli nebo s ovesnými vločkami. Tyto produkty napomáhají k lepšímu trávení, a navíc mléčné výrobky podporují laktaci.
Určitě byste se měla vyhnout jídlům, které nad jímají. Jako je třeba zelí, knedlíky a další.
V začátcích není dobré mít ani hodně kořeněná jídla. Postupem času si sama vychytáte stravu, která bude vám i vašemu miminku nejvíce sedět.
Doporučuji jíst, spíš zdravěji. Mít dostatek vitamínů z ovoce a zeleniny, nebo ryb. Ale pozor například na jahody, které jsou velmi agresivní. Miminko se po nich může osypat, stejně jako po oříškách. S těmito surovinami buďte opatrní!
A dále také hroznové víno. V těle kvasí, a tedy není tak nejlepší pro vašeho drahouška.
Samozřejmě největší pozor dávejte v prvních týdnech a měsících, postupně můžete zkoušet, co společně s miminkem zvládnete a přidávat určité suroviny.
Článek pro vás připravila Anita Rosendorfová z blogu Normal Mama Život
Obrázek zdroj: freepik.com">Designed by Freepic.diller
Těhotenství.cz