Přejít k hlavnímu obsahu

Tři tipy, jak se vyhnout alergenům v domácnosti

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na alergen – nejčastěji pyl, srst domácích zvířat, roztoče a plísně. Nejlepší strategií v boji proti alergickým reakcím je vyhýbat se spouštěčům alergie. Což je poměrně náročné ve venkovním prostředí, v domácnosti ale můžeme tyto spouštěče výrazně eliminovat. Vyzkoušejte následující tipy.

Pořiďte si čističku vzduchu

Vzduchem se šíří nejen alergeny, ale i bakterie, viry a pachy. Zajímavým řešením tohoto problému je koupě čističky vzduchu. Klíčem k zachycení nežádoucích vzdušných částic je filtrační systém, kupující by si tedy měl dát pozor na to, jaký typ čističky kupuje, jaké filtry (např. HEPA) čistička obsahuje a jaké jsou požadavky na jejich výměnu či čištění. Zajímavým řešením je například čistička Leitz TruSens s externím senzorem. Ten si umístíte, kam potřebujete a senzor pak kontroluje vzduch v místnosti. Zároveň na displeji vždy vidíte, jaká je aktuálně u vás doma kvalita vzduchu. Systém více směrné distribuce pak zajistí čistý vzduch v celé místnosti. Vhodnost pro alergiky dokazuje i to, že tato čistička získala certifikaci Evropského střediska pro výzkum alergií (ECARF). A nemusíte se bát toho, že by vám „hyzdila“ obývák – design čističky byl oceněn prestižní Red Dot Design Award. 

Pravidelně uklízejte a pozor na textilie

Věděli jste, že alergie na prach je mýtus? Samotný prach totiž alergickou reakci nezpůsobuje. Prachové částice ale pomáhají přenášet skutečné alergeny vzduchem, úklidu se tedy nevyhnete. Utírání prachu, vysávání a vytírání podlahy nejsou zrovna nejoblíbenější činnosti, pro spokojený život alergiků jsou ale nezbytné. Jak již bylo řečeno, alergeny poletují vzduchem a rády se zachytávají zejména na bytovém textilu. Je proto dobré zbavit se doma vysokovlasých koberců, textilních závěsů nebo dekoračních polštářků. Pokud jde o ložnici, můžete ji vybavit speciálním ložním prádlem určeným pro alergiky, které nepřeje množení roztočů. 

Pozor na mazlíčky

Zvířecí mazlíček, resp. jeho alergeny budou uvnitř domu cirkulovat bez ohledu na to, v jaké místnosti zvíře je nebo může být. I když zvíře do určité místnosti nesmí, jeho chlupy a alergeny tam zanesou lidé a přirozená cirkulace vzduchu. Projevy alergie zmírní léky, antihistaminika, příčinu to ale nevyřeší. A vzdát se zvířecího přítele není většinou to, co bychom chtěli. Lidé raději trpělivě snášejí projevy alergie. Pomoc si opět můžete čističkou vzduchu vybavenou speciálními filtry. Např. čistička vzduchu Leitz TruSens díky 360stupňové filtraci nejen zachytí a zničí běžné znečišťující látky a pachy z celé místnosti, ale v kombinaci se speciálním filtrem na zvířecí alergeny odstraní z místnosti také „vzdušné stopy“ vašeho mazlíčka, které nevidíte, ale cítíte.

https://www.leitz.com/cs-cz/design--concepts/cisticky-vzduchu-trusens/ 

Diskuze k článku