Nicméně mnoho odborníků ve zdravotnictví a i samotné rodiče nechávají takové zprávy s přehnaným důrazem na extrémní čistotu klidné a poukazují na to, že špinavý dudlík může být dobrá věc, protože pomáhá dítěti budovat svůj imunitní systém. Ale nic se nemá přehánět. Je jisté, že i dudlík má svoji životnost a bez ohledu na to, jak často se čistí, postupně ztrácí na kvalitě. Rozhodně je vhodné mít pro dítě dudlíků více a ten, který již vypadá sešle vyhodit.
Takže pokud vaše dítě vyplivne svůj dudlík na zem nebo jiný povrch, co byste měli dělat? Odborníci doporučují špinavé dudlíky umýt mýdlem a studenou vodou a pak nechat oschnout; nebo máčet v roztoku jedlé sody a vody, poté opláchnout a osušit. Mnoho maminek ale dudlíky pravidelně vyvařuje, spolu s dalšími kojeneckými potřebami jako např. savičkami. Taková péče o dudlík je vhodná 1 x za týden až 14 dní.
Dobré je mít připravené čisté dudlíky v krabičce nebo sáčku. Když ale vaše dítě dudlík vyplivne a vy nemáte náhradní a nemáte ani možnost jej umýt, odborníci doporučují vložit dudlík do vlastních úst než třeba otírat rukávem. Častému znečištění se pak dá zabránit přichycením dudlíku na speciální řetízek, který se dá koupit v každém obchodě s dětskými potřebami.
Těhotenství.cz, Foto: Compfight