Přejít k hlavnímu obsahu

15. týden těhotenství

15. týden těhotenství

V 15. týdnu těhotenství vaše tělo konečně vykazuje jasné známky těhotenství. Co se děje s vaším dítětem a tělem, a jaké jsou příznaky těhotenství v patnáctém týdnu? S ústupem nepříjemných pocitů vázaných na počátek těhotenství se zlepšuje i nálada nastávající matky. Obyčejně obnovuje společenskou aktivitu a sportovní činnost.

Jak velké je mé miminko v patnáctém týdnu těhotenství? 

Vaše miminko je teď velké asi jako pomeranč a váží podobně jako slepičí vejce. Pokud vás zajímají přesná čísla, má přes 10 centimetrů a 70 gramů.  

Co se děje s mým miminkem v 15. týdnu těhotenství? 

S každým dalším týdnem váš plod vypadá více a více jako hotové miminko. Na obou stranách hlavy má už uši. Oči mu přecházejí více do přední části hlavy a navzájem se přibližují. Postupně jsou čím dál citlivější na světlo, miminko už dovede rozlišovat mezi tmou a jasným světlem. A to přesto, že má zavřená oční víčka. 

Co dalšího váš maličký dělá? Kromě toho, že se snaží růst jako z vody (a daří se mu to), trénuje dýchání, sání a polykání. Takže bude vždy připraven na to, aby přežil ve „velkém světě“. Sice to pořád ještě necítíte, ale také se hodně pohybuje. 

Někdy kolem tohoto týdne se děťátko naučí vnímat tlumené zvuk zvenčí. Také slyší skladbu zvuků vaší trávící soustavy (věřte nevěřte, má na něj relaxační účinky), tlukot srdce i váš hlas. 

Děloha sahá asi do poloviny vzdálenosti pupku - horní okraj stydké kosti. Je měkká, na pohlazení nereaguje. Může však reagovat ojedinělými stahy (do pěti za den lze považovat za normální). Se svými možnými obavami a pochybnostmi se bez obav svěřte lékaři. Ten zkontroluje stav porodních cest a v případě potřeby provede nutná opatření.

TĚHOTENSTVÍ TÝDEN PO TÝDNU

9 nejčastějších příznaků, v 15. týdnu těhotenství 

1. Pálení žáhy a zažívací potíže 

Když se vám konečně přestala ozývat ranní nevolnost, pravděpodobně musíte čelit vlčímu hladu. Změny často bohužel doprovází i pálení žáhy. Pokud bojujete s těmito nepříjemnými pocity, zkuste během dne spořádat raději mnoho menších jídel než tři porce pro otesánka. 

2. Slabost či závratě 

Pocity motání hlavy jsou reakcí na změnu hladiny cukru v krvi, což nastává v těhotenství často. Pokud je vám na omdlení, sedněte si a zkuste položit hlavu mezi nohy. To vás ochrání před pádem a zraněním. 

3. Křečové žíly 

Strašili jsme vás s nimi už minulý týden. Můžete je sice nenávidět, ale kvůli vyšší hladině glykémie se jim nejspíš nevyhnete. Posaďte se nebo si lehněte a dejte si nohy nahoru na 10–15 minutek. Zlepšíte tím krevní oběh a snížíte tlak v nohách. 

4. Krvácení z nosu 

Může u vás nastat kvůli zvýšenému množství proudící krve, případně opuchlým či přecitlivělým nosním průchodům. Sáhněte po vitamínu C, který podpoří pružnost cév. 

5. Těhotenský mozek 

Marně vzpomínáte, kdy se vyvážejí popelnice? Hledáte klíče po celém bytě? Těhotenský mozek není výmysl. Během gravidity skutečně dochází k poklesu počtu mozkových buněk. Nastal ten správný čas začít používat poznámky ve vašem mobilu. 

6. Dušnost 

Pokud se snadno zadýcháváte, za viníka pokládejte zvětšující se dělohu. Tím, jak tlačí na plíce, vám znesnadňuje dýchání. Dalším pachatelem může být silnější krevní řečiště, které nutí srdce k většímu výkonu. 

7. Oteklé dásně 

Otok dásni, známý také pod názvem zánět dásní, je další běžný příznak druhého trimestru. Více krve v oběhu spolu s hormonálními změnami může způsobit citlivost a podráždění dásní. Někdy se objeví i otoky a krvácení dásní. Starejte se dobře o vaše zuby kartáčkem a nití, aby zánět dásní zmizel co nejdříve. 

8. Větší chuť na sex 

Zvýšené libido vás může prohánět už několik týdnů. Na scénu nastupuje hned poté, co odejde nevolnost a vyčerpání. 

V období 2 v 1 se vaše ňadra mohou až dvakrát zvětšit. Poprsí je navíc citlivější, což se rovná příjemnějšímu sexu. Jak vaši vulvu zaplaví silnější krevní průtok, rozkoš při pohlavním styku ještě stoupá. 

9. Křeče a bolesti 

Lékaři tomu říkají bolest oblých děložních vazů. Tyto vazy fixují dělohu v dutině břišní. Jak lůno roste, vazy se napínají, což může do spodní části vašeho těla vysílat bolest. Nejde o nic neobvyklého, pokud je bolest snesitelná. Jinak se vyplatí situaci konzultovat s vaším lékařem. Bolesti v oblasti třísel či břicha mohou signalizovat závažnější onemocnění. 

Co se děje s mým tělem v patnáctém týdnu těhotenství?

Jak se miminko vesele vyvíjí, mohou vás potrápit pocity ucpání. Běžnými příznaky v patnáctém týdnu je i krvácení z nosu a bolest nosních dutin, způsobené zvýšeným průtokem krve do membrán nosu a dutin. Vyhněte se místnostem s ústředním vytápěním nebo s naplno rozjetou klimatizací. V těchto podmínkách nosní dutiny vysychají. 

Kolem 15. týdne těhotenství si můžete povšimnout, že vaše dásně zarudly, jsou oteklé a bolestivé. Opět za to viňte těhotenské hormony. Při čištění zubů kartáčkem či nití může dojít i ke krvácení. Přes 90 % těhotných žen trápí problémy s dásněmi. Ty mohou vyústit i ve vážné zdravotní komplikace. Účinná prevence je tedy na místě. Dodržujte důslednou ústní hygienu a tyto potíže se vám jistě vyhnou. 

Protože miminko roste, mělo by se zvyšovat i číslo na váze. Jíst za dva je špatný nápad. Bohatě vám stačí přibrat půl kila týdně nebo dvě kila měsíčně. 

Co bych měla udělat v 15. týdnu těhotenství? 

Zajděte za lékařem. Pokud vám hrozí preeklampsie nebo genetické či chromozomální poruchy, nastal správný čas podstoupit ultrazvukové vyšetření, ačkoli se běžně provádí až mezi 16. týdnem těhotenství a 20. týdnem těhotenství.  

Stalo se ve vašem patnáctém týdnu těhotenství něco zajímavého? Sdílejte své zkušenosti na našem Facebooku!  

Tipy na další články

Jóga je vynikající cvičení, které posiluje a připravuje tělo na nástrahy porodu. Jak cvičit jógu ve 2.trimestru?

Oblékání v těhotenství - rady a tipy jak na těhotenský šatník. 15 týden těhotenství diskuze.

15. týden těhotenství - jaký je to měsíc?

Předchozí týden

Další týden

Diskuze k článku