Přejít k hlavnímu obsahu

Farmaka, bylinky, očkování: Jak se (ne)má žena v těhotenství léčit?

Bylinky a léky v těhotenství - tehotenstvi.cz

Každoročně Češi vydají za léky přibližně 85 miliard korun, přičemž dlouhodobým trendem je stoupající spotřeba. Skutečnost, že valná většina těhotných žen užívá v těhotenství minimálně jeden medikament, se v tomto kontextu nejeví jako překvapující.

Zatímco v normálním stavu (tzn. mimo graviditu) eventuální vedlejší účinky postihnou pouze ženu, během gestace, a to zejména v prvních týdnech těhotenství, mohou některá léčiva negativně ovlivnit také plod. Podávání medikamentů vede v závažných případech až k rozvoji stavů typu vrozené vývojové vady, infertilita či spontánní potrat. U jakých medikamentů a očkování není těhotenství kontraindikací? 

Lékařská praxe potvrzuje, jak vhodné je v těhotenství přerušit podávání veškerých chemických látek, včetně farmaceutik. Jenže kašel, pálení žáhy, horečka ani jiná onemocnění nečekají, až bude člověk zcela fit. Pokud se řešení „zatni zuby“ jeví jako nesnesitelné či neaplikovatelné při daném onemocnění, nezbývá než využít léčivé látky. 

Jaké bylinky v těhotenství lze užívat?  

Ještě před indikací medikamentózní léčby se vyplatí zauvažovat nad možnostmi využití přírodních léčivých látek. Ovšem i v této oblasti se je během těhotenství nezbytné pohybovat opatrně: pouze některé léčivky a bylinné směsi lze bezpečně užívat při graviditě. V případě nákupu bylinných přípravků hledejte v názvu či popisu produktu informaci o možnosti dávkování v těhotenství (například „bylinný čaj pro těhotné“). 

Jakými léky si může žena v těhotenství pomoci od potíží a nemocí? 

Je-li během těhotenství užívání určitého medikamentu nezbytné, důrazně se doporučuje předchozí konzultace s lékárníkem či lékařem! Jestliže odborník ve zdravotnictví shledá daný preparát jako vhodný či nezbytný pro těhotnou ženu, volí se zpravidla nejnižší účinná dávka a nejkratší dávkovací schéma. 

Které léky lze užívat během gravidity na běžné nemoci? 

  • Pálení žáhy: Na tuto zdravotní komplikaci, která trápí každou druhou nastávající maminku, lze využít lék Maalox, jenž pomáhá i kojícím maminkám.  
  • Bolest v krku: Tyto preparáty, obvykle sestávající z dezinfekční a analgetické složky, lze užívat dle běžného schématu. Pouze u přípravků s obsahem NSA se možnost užívání omezuje na první a druhý trimestr těhotenství. Kloktadla nebo lokální dezinfekční spreje lze užívat v těhotenství bez omezení.  
  • Bolesti a teplota: Pro veškerá nesteroidní antirevmatika (Indometacin, Ibuprofen, Acylpyrin, Diclofenac…) platí kontraindikace se třetím trimestrem těhotenství. Při kolikovité křečovité bolesti je možná jednorázová dávka Novalginu nebo Algifenu. Léčiva s obsahem paracetamolu (volně dostupný lék Paralen, Panadol apod.) lze bezpečně brát ve standardním dávkování během celé gestace. Podle objevu dánských vědců dlouhodobé užívání analgetik nejméně dvojnásobně zvyšuje riziko vzniku nesestouplého varlete, přičemž jako nejcitlivější z tohoto pohledu se hodnotí druhý trimestr těhotenství. Nejnovější anglická studie navíc poukazuje na zvýšený výskyt emočních problémů a hyperaktivity u dětí, které byly v prenatálním období vystaveny působení paracetamolu. 
  • Nevolnost, nadýmání a zvracení: Pro Kinedryl, „klasika“ na nevolnost při cestování, představuje gravidita kontraindikaci. S lékařským doporučením lze užívat lék Degan, Cerucal, eventuálně krátkodobě Torecan. Závažnější případy vyžadují podání medikamentů ze skupiny setronů.  
  • Migrenózní záchvat: Lék první pomoci může představovat sumatriptan: medikament ze skupiny triptanů, který se na trhu objevuje pod obchodním názvem Imigran či Rosemig. Migrénu lze v současnosti řešit prostřednictvím ibuprofenu či indometacin či paracetamol (mimo třetí trimestr), ať už podávaným samostatně, nebo v kombinaci s kodeinem či kofeinem. 
  • Zácpa, či průjem: Jako jednorázová pomoc poslouží glycerinove čípky. Osmotická laxativa typu Regulax, Duphalac či Lactulosa, stejně jako volně prodejné léčivo Imodium, jsou bezpečné po celé těhotenství i mateřství. Naopak kontaktním laxativum se silným projímavým účinkem by se těhotná žena měla jednoznačně vyhnout. Produkty tohoto typu snižují absorpci vody do organismu a způsobují podráždění střevní sliznice. 
  • Alergie: Bezpečné řešení představují běžné dostupná farmaka jako loratadin (obchodní název Claritine) a cetirizin (Zyrtec). Antihistaminika Fenistil a Dithiaden lze užívat pouze krátkodobě.  
  • Kašel: V nezbytně nutných případech může lékař krátkodobě indikovat přípravek Codein, u něhož však hrozí negativní účinek na plod. Protože kodein má schopnost přecházet do mateřského mléka, kojící matky by se měly vyhnout jeho užívání. S antitusikem Guajacuran by těhotná žena neměla přijít do styku. Léky Sinecod a Stoptussin výrobce doporučuje pouze ve druhém a třetím trimestru při výrazně suchém kašli. Medikamenty ze skupiny expektorancií (Bromhexin, Mucosolvan, Ambrobene, ACC Long,…) lze bezpečně podávat během gravidity.  

Zcela bezpečná léčiv v těhotenství 

Na druhé straně existují léčivé látky, jejichž užíváním těhotná žena (prakticky) nemůže nic zkazit. Do této skupiny patří: 

  • Kyselina listová (preventivní užívání syntetické formy vitamínu B9 se doporučuje minimálně měsíc před plánovaným početím a během prvního trimestru) 
  • Gestageny (hormonální léčiva pro podporu jiného stavu) 
  • Léky na rýmu a ucpaný nos: V těhotenství lze užívat preparáty uvolňující dýchací cesty dle standardních instrukcí uvedených na příbalovém letáků. Komplikace však mohou vyvolat kombinované přípravky proti teplotě, rýmě a kašli, jako je Nurofen Stopgrip, Coldrex či Modafen. 

Může těhotná žena užívat antibiotika? 

Baktericidní přípravky lékař předepisuje pouze v nutných případech, přičemž rozhoduje na základě citlivosti daného patogenu. 

Mezi používané typy antibiotik v těhotenství patří penicilinová antibiotika (ampicilin) cefalosporiny (cefuroxim), makrolidy (klaritromycin, azitromycin) a dále produkty furantoin a trimethoprim (při močových infekcích). Jako způsob podávání se preferuje forma spreje.

 

Je očkování v těhotenství bezpečné?  

Výzkumy nalezly řadu rizik pojících se s vpravením živých očkovacích látek do organismu těhotné ženy. Vakcíny jsou proto kontraindikovaný.  

Pouze v odůvodnitelných vážných případech typu tetanus či vzteklina lékař zváží, zda potencionální přínosy léčby převyšují rizika těchto přípravků a daného onemocnění.  Například při diagnóze příušnic, žloutenky a zarděnek se vakcinace neprovádí bez výjimek.  

U řady medikamentů a bylinek nejsou známy veškeré potencionální účinky, které mohou látky v nich obsažené vyvolat. Přitom během těhotenství čelí organismus nadměrné zátěži a dělá vše pro to, aby zvládl jeden ze svých nejsložitějších poslání: přivést na svět nový život.

Podpořte vaše tělo tím, že ho nebudete bombardovat chemickými látkami. Vždyť před léky lze využít mnoho šetrnějších způsobů pro úlevu od potíží a podporu zdraví.  

Diskuze k článku