Přejít k hlavnímu obsahu

Rozhovor: Jak pomáhají bylinky při léčbě neplodnosti?

Jak pomáhají bylinky při léčbě neplodnosti

Lékařka a ředitelka kliniky Repromeda, MUDr. Kateřina Veselá, PhD. věří, že nejúčinnější způsob léčby neplodnosti zahrnuje kombinaci klasické medicíny s alternativními postupy, jako je třeba akupunktura či fytoterapie. Hormonální nerovnováha, poruchy menstruačního či ovulačního cyklu, stres, to všechno může ovlivnit plodnost ženy. Jak při těchto potížích mohou pomoci bylinky, které jsou považovány již více než 4000 let za nejmocnější nástroj Tradiční čínské medicíny?

MUDr. Kateřina Veselá, PhD., lékařka a ředitelka kliniky Repromeda, jež se své praxi v oboru reprodukční medicíny věnuje téměř třicet let. Nyní odpovídá na otázky Tehotenstvi.cz.

Pokud žena nemůže otěhotnět, vyzkoušíte nejprve bylinky nebo je používáte jen jako doplněk léčby? 

Každý pár, který nás navštíví řeší svůj specifický problém, ke každému tedy přistupujeme individuálně. V první řadě vždy hledáme příčinu, proč „to nejde“ a až poté se rozhodujeme pro konkrétní postup léčby neplodnosti. Vhodně zvolená bylinná směs může upravit hormonální hladinu v těle a posílit, prokrvit a stimulovat ženské reprodukční orgány.

Pokud tedy ženu trápí například nepravidelná menstruace nebo hormonální nerovnováha, mohou jí bylinky pomoci i k přirozenému početí. Některé klientky absolvují bylinnou kúru před samotným embryotransferem – podpoří se tak zahnízdění embrya. Jiné se pro tento způsob podpůrné léčby rozhodnou až v případě opakovaného neuchycení embrya nebo opakovaných potratů.

Bylinnou kůru by si jednou za čas měla dopřát každá žena. Je ale nutné vždy konzultovat užití bylin s odborníkem, nesprávným užitím byste si mohla více ublížit než pomoci.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Páry nejčastěji litují toho, že nezahájily léčbu neplodnosti dříve, říká lékařka

7 znaků, že máte právě ovulaci + ovulační kalkulačka

Nejnovější trendy v repromedicíně, které zvyšují šance na otěhotnění

Jak dlouho a jaké bylinky musí žena užívat, aby to skutečně „zabralo“?

Pokud se žena rozhodne pro dítě, tak většinou nechce na nic čekat, my však našim klientkám radíme, aby byly trpělivé – ani ta nejlepší léčba nezabere hned. Bylinná kúra trvá zpravidla 3–6 měsíců. Po této době by měly orgány ženy začít fungovat tak jak mají, což je důležitý faktor pro úspěšné otěhotnění. Byliny však nepůsobí blahodárně jen na orgány, ale také na mysl a celkovou pohodu. Právě stres bývá totiž jedna z velmi častých příčin neplodnosti.

V lékárnách prodávají i různé bylinné koncentráty, bylinné tablety či čajové směsi, vhodnější je však bylinná směs sestavená na míru vašim potřebám. Asi nejznámější bylina využívaná při léčbě neplodnosti je kontryhel, dále je to meduňka, heřmánek, pampeliška, třezalka a jiné.

Existují i jiné podpůrné alternativní metody, které využíváte na vaší klinice?

Podle principů čínské medicíny, vše souvisí se vším, tedy vliv na otěhotnění mohou mít i věci zdánlivě s ním nesouvisející. Opakované odmítání embrya může způsobovat i nevhodná výživa.

Některé potraviny, například pasterizované kravské mléko nebo pšenice, mají extrémně zahleňující a ochlazující účinek a působí tak i na prostředí v malé pánvi. Jídelníček by měl být vždy přizpůsoben ročnímu období i klimatu ve kterém žijete.

V zimním období je vhodné omezit syrovou zeleninu, především okurky a rajčata a do jídelníčku naopak zařadit například hovězí, krůtí či kuřecí maso z domácích chovů nebo ryby, především lososa. Tyto potraviny organizmus zahřejí, posílí imunitní systém a pomohou ke správnému vývoji plodu.

V posledních letech stále více klientek využívá před i po embryotransferu akupunkturu, která spočívá v regulaci hormonální funkce v těle a zvyšuje průtok krve do vaječníků a dělohy.

K odhalení skrytých příčin onemocnění a k jejich následné léčbě je možné rovněž využít také biorezonanční terapii pomocí unikátního přístroje, fungujícího na principu elektromagnetického vlnění, BICOM. Tato metoda pomáhá při imunologických potížích, zánětech pochvy, vaječníků nebo vejcovodů či vážnějších onemocněních reprodukčních orgánů.

Připraví vaše pohlavní orgány pro úspěšné zahnízdění embrya.  

Lékařka a ředitelka kliniky Repromeda, MUDr. Kateřina Veselá, PhD.

Děkujeme za rozhovor

Tehotenstvi.cz

Diskuze k článku