Boj začíná
Ženské tělo se neustále mění. Od narození až do pozdního věku. Jde o celou řadu hormonálních kolotočů, kdy se musí organismus vyrovnávat s nerovnováhou, což se projeví mimo jiné náladovostí, kožními problémy, přibíráním nebo záněty močových cest, cystami a potížemi s krevním tlakem. Bohužel to není záležitost dospělosti ani puberty. První komplikace přicházejí mnohem dřív. Kolem třetích narozenin totiž začíná období, ve kterém malým holčičkám hrozí častější výskyt zánětů a cyst. Nejde jen o zdlouhavou léčbu a i přes prevenci a důsledné dodržování hygieny a všech pravidel, díky kterým by se měly nemoci stáhnout zpátky, ale především palčivou bolest. Tu horko těžko snesou dospělé ženy. A co teprve ty malé princezny ..
Záněty ledvin, vaječníků a močového měchýře. Bolestivé močení, palčivá a štiplavá bolest, nepříjemný zápach, nutkavá potřeba odskočit si, nárazově i krev v moči. Je to velmi bolestivé a zdlouhavé. Sušené brusinky to nespasí. Urologické čaje mohou pomoci, ale první účinky se dostaví možná po týdny, rozhodně se nespoléhejte na úlevu na mávnutí proutku. Existuje ale trojí pravidlo, díky kterému překonáte ženské potíže mnohem snáz. Dospělé ženy i ty nejmenší.
Silná trojka
Malé holčičky by se měly chránit stejně jako jejich maminky. Prevence není sice všeho spásná, ale posílí tělo a předejde potížím, ze kterých se při recidivě může stát chronický problém.
Tři pravidla:
- Tělo v teple
- Zdraví na talíři
- Sázka na bylinky
První bod - tělo v teple - je nezpochybnitelný. Ženské ústrojí je velmi citlivé a na chlad, vlhkost nebo krátké ofouknutí rychle zareaguje. Už druhý den je cítit mírné pálení. Ochranu nepodceňujte u sebe ani u malých holčiček a v zimě, v přechodném období i v létě dbejte na to, aby na bedra a podbřišek netáhlo.
Ideální jsou podvlékací košilky nebo jednoduchá trička z merina, stejně dobře poslouží i funkční spodní prádlo. Dnes už jsou na výběr všemožné vzory a střihy, netřeba se omezovat. Suché teplo je tou nejlepší variantou.
Druhý bod týkající se vyrovnaného jídelníčku se může zdát nadbytečný, protože zánět močového měchýře je spíš o vysedávání v průvanu nebo na studené zídce, ale opak je pravdou. Díky bariéře, kterou si vytvoříte správně nastaveným jídlem, je tělo silnější a imunitní systém může lépe bojovat s vnějšími vlivy, bakteriemi, záněty a infekcemi. Ideální je strava bohatá na dostatek vlákniny, bílkoviny, zeleninu a zdravé tuky. Vločkovými kašemi, vejci, v omezené míře masem, luštěninami, silnými vývary a zeleninou od avokád po dýni a paprikový semafor (zelená, oranžová a červená paprika) nic nezkazíte. Naopak. Dodáte tělu všechny potřebné nutrienty. Jen se sladkostmi a sladkým ovocem, jako jsou banány, meruňky nebo hroznové víno, buďte opatrní. Cukr totiž podporuje kvašení a v prvopočátku infekce, kdy se dá ještě odvrátit, by naopak velké množství sacharidů v krvi mohlo celý proces urychlit. Sporné jsou i citrusové plody. Ty zase při potížích mohou zesilovat pálení.
Nejlepší bylinka na “ženské potíže” je vcelku neznámá a mezi lidi spojovaná jen s menstruací, ale plejáda benefitů je téměř nekonečná.
- Zmírnění kožních potíží (vyrážky, jizvy, žilky, póry)
- Lepší soustředění a paměť
- Ochrana před infekcemi a recidivou
- Útlum výtoku
- Odbourává horečky a malátnost
- Reguluje hladinu cholesterolu a cukru v krvi
- Odvádí z těla přebytečnou vodu a toxiny
Malé holčičky mohou kontryhel užívat už od útlého věku jako preventivní prostředek. Díky tomu posílí jejich tělo, pomůže přirozenému vývoji a připraví organismus na hormonální kolotoče, které ho čekají.