Přejít k hlavnímu obsahu

Kofein v těhotenství může mít souvislost s obezitou u dětí

Káva v těhotenství

Většina žen ví, že jakmile otěhotní, je velmi důležité vyhýbat se alkoholu, cigaretám a také že je vhodné omezit spotřebu kofeinu. Již v roce 2006 byla zveřejněna odborná studie, která prokazovala, že vyšší spotřeba kofeinu může být příčinou potratu. Obsahem nejnovějšího podobného výzkumu pak je zjištění, že kofein v těhotenství může mít vliv i na obezitu u dětí v pozdějším životě.

Nová studie, publikovaná v časopise International Journal of Obesity tvrdí, že u děti narozených matkám, které pily kofeinové nápoje během těhotenství, byla až o 89% větší pravděpodobnost, že budou obézní, než u dětí, jejichž matky se obešly bez tohoto stimulantu. Navíc zde platí vztah: čím více kofeinu nastávající maminka užívala, tím bylo vyšší riziko obezity o dítěte.

Kolik kofeinu denně u těhotných žen je ještě v pořádku?

Všeobecná zdravotní doporučení týkající se konzumace kofeinu během těhotenství jsou v rozmezí 200 až 300 mg, což odpovídá přibližně 1,5 až 2 šálkům kávy denně. Pokud se bez kávy opravdu neobejdete, vypijte ke každé­mu šálku sklenici vody, protože káva je močopudná a odvádí z těla po­třebné tekutiny. Těhotenství je ale zvlášť citlivé období v životě a proto je vhodnější dodržovat životní styl bez stimulantů.

Důležité je ale si uvědomit, že se doporučení netýká konkrétně pouze kávy, ale kofeinu, který může být obsažen v celé řadě dalších potravin. Předně to jsou různé kolové nápoje nebo tonic. Kofein však obsahuje i čaj, kakao, čokoláda na vaření nebo různé čokoládové tyčinky. Je proto vhodné hlídat si i tyto „skryté zdroje“.

autor: Tehotenstvi.cz

Diskuze k článku