Jak se mění tělo matky v době těhotenství?
Ženská chodidla se během těhotenství dokážou zvětšit o polovinu čísla, někdy dokonce i více. Jednu z hlavních rolí hraje hormon relaxin, který pomáhá uvolňovat vazy a kosti v pánvi, aby tělo bylo při porodu pružnější. Tento hormon také ovlivňuje vazy po celém těle včetně nohou, což může způsobit, že ženská chodidla jsou širší (roztáhnou se i díky větší hmotnosti) a větší. Nastávající maminky by si tak měly zvykat na novou velikost obuvi, jelikož tato změna je nevratná.
Vagína ženy se během porodu neuvěřitelně zvětší, což záleží hlavně na velikosti hlavičky dítěte. A záleží také na mnoha faktorech (genetika, velikost dítěte, typ porodu apod.), které přispějí k navrácení původní velikosti vagíny, nicméně většina žen ji bude mít širší.
V těle ženy proudí až o 50 procent více krve než obvykle.
Těhotné ženy mají po dobu těhotenství velmi náchylné zuby, a to díky kyselině, která je produkována během zvracení či hormonálním změnám, které ovlivňují bakteriální populaci nebo mikrobiomy v ústech.
To co jste o těhotenství možná ani netušily
Až neuvěřitelných 375 dní trvalo nejdelší těhotenství na světě, dítě se narodilo s překvapivou váhou 3,147 kg.
Placenta dosáhne vrcholu zralosti již ve 34. týdnu těhotenství.
Většina obvyklých donošených těhotenství trvá mezi 37 a 42 týdny.
Porodit dítě s váhou 10,77 kilogramů není asi vůbec nic jednoduchého, ovšem i to se stalo. Jeho matka měřila 2,261 metrů, bohužel chlapeček brzy po porodu zemřel.
Pouhých 21 týdnů a 6 dnů trvalo těhotenství jedné maminky v Miami na Floridě, která porodila holčičku s nejnižší váhou na světě. Vážila pouze 0,283 kilogramy a dnes krásně prospívá.
Zajímavé statistiky o těhotenství
V 50. letech byly porody doma velmi oblíbené, zvláště ve Spojeném království, kdy v roce 1959 porodilo doma 34 procent žen. V roce 2010 se toto číslo snížilo na pouhých 2,7 procent. V USA jsou při porodech mnohem více opatrnější a porodů doma se uskuteční pouhé 0,1 procent.
Pokud vás zajímá, kolik se asi každý rok narodí nových dětí, tak je to přibližně 130 milionů.
Je obecně dáno, že termín porodu není přesný a žádná rodička s ním nemůže počítat na 100 procent. Pouze 5 procent dětí se narodí v toto určené datum.
Každá žena si přeje mít porod rychle za sebou. O tom ví své žena z Arizony, jejíž porodní bolesti trvaly celých 75 dní.
Raritou v době těhotenství je i Polka Joanna Krzysztonek, která musela strávit 75 dní v posteli s nohama nahoře, aby zabránila předčasnému porodu trojčat. Bohužel, jedno z nich zemřelo.
Úplně nejnižší porodnost byla zaznamenána v roce 2012 v Nigérii, kdy proběhlo jen 47,60 porodů na 1000 osob populace.
Nejvyšší nárůst porodů ukončených císařským řezem zaznamenaly od roku 2012 země jako je Dánsko, Česká republika, Polsko a Slovensko.
Nejméně dětí se rodí v neděli, naopak nejvíce je jich narozeno v úterý.
Průměrný věk prvorodiček je kolem 30 let a stále roste.
Tak co, dámy, věděly jste vše nebo jste také překvapeny?
Těhotenství.cz
Obrázek: Designed by Freepik