Přejít k hlavnímu obsahu

3D a 4D ultrazvuk v těhotenství: dobrý nápad?

Ultrazvuk

Zjistěte vše důležité o nejnovější ultrazvukové technologii, stejně jako o stále oblíbeném 3D ultrazvuku. Je toto ultrazvukové vyšetření zcela bezpečné v těhotenství?

Snad každá maminka touží vidět miminko rostoucí v jejím těhotenském bříšku. Ostatně devět měsíců je dlouhá doba čekaní. 3D a 4D ultrazvuk vám přitom umožní prohlédnout si plod mnohem podrobněji oproti standardnímu 2D ultrazvuku.

Pro bezpečnost vlastní i vašeho dítěte se je však nezbytné informovat o bezpečnosti tohoto ultrazvuku v těhotenství. 

Doppler, 2D, 3D a 4D sonograf: rozdíl? 

Během těhotenství vám budou prováděny vyšetření pravděpodobně pomocí více zobrazovacích metod:

  •    2D ultrazvuk: 2D (dvourozměrný) ultrazvuk jste pravděpodobně zažila již při běžné návštěvě lékaře. Ultrazvukové vlnění je do vašeho těla vysíláno pomocí piezoelektrické sondy. Uvnitř organismu se odráží od tkání, přičemž je sondou zpět přijímáno a dále zpracováno ve dvojrozměrný obraz, který je možno zobrazit na obrazovce ultrazvukového přístroje.
  •    Doppler: V případě dopplerovského ultrazvukového vyšetření lékař používá ruční přístroj pro zachycení zvuku srdečního rytmu plodu.
  •    3D ultrazvuk: Pro získání trojdimenzionálního obrazu plodu je pořízeno více dvourozměrných obrázků v různých úhlech, které jsou poté spojeny. Namísto zobrazení miminka například z profilu máte možnost prohlédnout si celý prostor. 3D ultrazvuk nachází nejčastěji využití právě při porodnické ultrasonografii.
  •    4D ultrazvuk: Jedná se de facto o 3D ultrazvuk, který je obohacen o možnost poskytovat trojrozměrné zobrazení v reálném čase. Je toho dosaženo pomocí vysokého výpočetního výkonu, díky čemuž je třeba k rekonstrukci obrazu pouze nepatrného časového úseku. Obraz při 4D ultrazvuku je tedy ve skutečnosti video. Budoucí maminka se může dívat, co právě její plod dělá, například jak si cucá paleček nebo mrká.

Proč může být ultrazvuk v těhotenství dobrý nápad?

Těhotné ženy s nekomplikovaným těhotenstvím by se měly připravit na jeden ultrazvuk. V případě rizikového těhotenství vás pravděpodobně čeká více těchto vyšetření.

Řada maminek si sonograf spojuje s určením data porodu nebo pohlaví miminka. Ve skutečnosti však existuje řada dalších dobrých důvodů, proč se ultrazvuk v těhotenství provádí; zejména:

  •    Zjištění počtu dětí přítomných v děloze
  •    Měření velikosti dítěte
  •    Kontrola srdečního tepu miminka
  •    Kontrola, zda nitroděložní vývoj probíhá optimálně a relevantním tempem
  •    Kontrola a měření důležitých orgánů
  •    Kontrola hladiny plodové vody
  •    Vyloučení přítomnosti vrozených vad
  •    Možnost spatřit plod
  •    Poskytnutí útěchy rodičům, že těhotenství probíhá tak, jak má.

Lékaři používají 2D a dopplerovský ultrazvuk při nekomplikovaném těhotenství k vyšetření plodu a plodové vody, ovšem také z mnoha dalších důvodů. Přestože z pohledu maminek může jít o zastaralou technologii, ve skutečnosti dostačuje pro účely valné většiny vyšetření.

3D a 4D ultrazvukový obraz slouží výhradně k prošetření rizika přítomnosti anomálií plodu, jako jsou rozštěp rtu nebo poruchy míchy. Tyto vady totiž nemusejí být dobře patrné na „klasickém“ ultrazvuku. Jinými slovy, 3D a 4D sonograf nebývá součástí standardní prenatální diagnostiky.

Je 3D a 4D ultrazvuk bezpečný v těhotenství?

Ačkoli je lákavé objednat se na 3D nebo 4D ultrazvuk (a snadné; neboť netřeba ani žádanky od lékaře), nastávající maminka by měla zohlednit aspekt bezpečnosti.

Bohužel na bezpečnost nové ultrazvukové technologie pro těhotenství neexistuje jednoduchá odpověď. Studie hodnotící tuto oblast přinesly spíšené výsledky.

V současnosti Americká akademie porodníků a gynekologů (ACOG) vylučuje jakákoli rizika ultrazvuku pro těhotné ženy. Zároveň upozorňuje, že by sonograf měl být využit pouze pro lékařské účely.  Podle Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) ultrazvuk způsobuje mírný ohřev tkání v těle, což v některých případech může vést ke tvorbě malých kapes plynů v tělních tekutinách nebo tkáních. Důsledky tohoto jevu nejsou známy.

Tento typ moderního ultrazvuku také sklízí kritiku za to, pokud je prováděn pouze pro pořízení památkového videa, nikoli ze zdravotních důvodů. Zdravotní autority (jako je ACOG nebo FDA) apelují na lékaře, aby pro vyšetření těhotných žen používali standardní 2D ultrazvuk, a to pouze s patřičnou kvalifikací.

Praxe ultrazvuku „na památku“, což se týká veškerých typů ultrazvuku, se nedoporučuje nejen pro zbytečné vystavení dítěte riziku. Zároveň technici provádějící komerční sonografické „vyšetření“, nesloužící k morfologickému zhodnocení plodu, pravděpodobně nedovedou odpovědět na složitější dotazy týkající se těhotenství či vývoje dítěte.

Navíc tyto ultrazvuky, které nejsou součástí běžnou součástí těhotenských prohlídek, mohou trvat až 45 minut, což je v porovnání se standardním „lékařským“ ultrazvukem ohromně dlouho. To může narušit pohodu miminka, které se touží v klidu vyvíjet, nebo rovnou spát.

Pokud se přesto rodiče rozhodnou pro toto (ne)vyšetření, měli by se připravit raději na neuspokojivé výsledky. Třebaže 3D a 4D technologie dovede zobrazit dítě „plastičtěji“, výsledek se rozhodně nepodobá obrázku jako z knížky. Předpokladem obstojné kvality je navíc optimální poloha plodu. Další limitující faktory zahrnují obezitu matky či jizvy na těhotenském břiše, což zhoršuje prostupnost ultrazvukových vln.

Nastávající maminky by si zkrátka měly uvědomit, že 3D ultrazvuk se tak trochu podobá hazardu. Investujete peníze na nejistý výsledek, protože pojišťovna tento typ ultrazvuku nehradí. Navíc toto snímání nenahrazuje žádným způsobem pravidelná screeningová vyšetření. Pokud navzdory tomu plánujete ultrazvukové vyšetření z nemedicínských důvodů, pokuste se jej omezit na jedno, maximálně dvě.

To samé platí pro takzvané domácí ultrazvuky, které zpravidla vykazují nižší citlivost než lékařské přístroje. Před pořízením tohoto zařízení je vhodné se poradit s lékařem.

Nezapomeňte, že vaše miminko si budete moci po narození prohlížet tak důkladně, jak se vám zamane. Nikdo a nic vám nebude bránit pořizovat na památku spousty fotografií a videí. Proto nejeden lékař, řečeno bez obalu, radí: snažte se zatnout zuby, dočkat času a neobtěžovat miminko ultrazvukovým vlněním. 
 

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA