Přejít k hlavnímu obsahu

Porod císařským řezem zřejmě souvisí s obezitou malých dětí

Zatímco v roce 1997 se porodem císařským řezem rodilo necelých 12 % dětí, v roce 2006 to bylo již téměř 19 % a nyní se tímto způsobem rodí již přes 20 % dětí. V roce 2013 se tak u nás císařským řezem narodilo minimálně 20 000 dětí. K již známým faktům, že císařský řez nese riziko krvácení, poranění močového měchýře a infekcí u ženy, se nyní přidává výzkum publikovaný v časopisu Time. Podle něj je u dětí narozených císařským řezem více než dvakrát vyšší pravděpodobnost, že budou obézní, než u dětí, které se narodily přirozeně.

Do studie bylo zapojeno 1255 dětí narozených v oblasti Bostonu v letech 1999 až 2002. Matky dětí poskytly informace o své hmotnosti v těhotenství a stejně tak výšku a váhu svého dítěte při porodu a následně ve věku 3 let. 23% dětí se narodilo císařským řezem. Z těchto dětí bylo 15 % obézních od věku 3 let, ve srovnání se 7% dětí narozených přirozeným porodem.

Příčinou může být kmen baktérie Firmicutes, který žije ve střevech lidí. Děti narozené císařským řezem, mají během prvního roku života, obvykle vyšší množství bakterií Firmicutes. Studie ukazují, že tyto bakterie mohou ovlivnit hmotnost: obézní dospělí mají také tendenci mít více bakterií Firmicutes než jiných druhů střevních bakterií.

Císařský se může zdát jako jednodušší a bezpečnější způsob, jak porodit, ale také představuje určité riziko pro vás a vaše dítě. Více o císařském řezu si můžete přečíst zde.

Těhotenství.cz, Foto: Pixmac

Diskuze k článku