Ucpané mlékovody vznikají, pokud je spuštění mléka potlačováno, doba kojení dítěte omezována nebo pokud není správná technika kojení. Mateřské mléko se začíná hromadit za překážkou, na kůži se objeví tvrdé, horké, bolestivé a zarudlé zduření. Kojící žena může mít i horečku.
Léčbu provádíme přikládáním studených obkladů mezi kojením a podáváním léků snižujících horečku. Před kojením prs prohřejeme a promasírujeme, aby se mléko lépe uvolnilo. Vždy je správná volba upravit techniku kojení tak, aby brada dítěte směřovala k postiženému místu. Úlevu pocítíte během 2-3 dnů.
Zánět prsu vzniká, pokud mléko prosákne do okolní tkáně, může se vyvinout jako důsledek ucpání mlékovodu. Postižený prs je zarudlý, bolestivý a horký. Zena má často horečku, i přes 40 °C, a cítí se schvácená, slabá, malátná apod. Nejčastěji je postižen jen jeden prs, a to v dolní a boční části. Léčba je stejná jako u ucpaného mlékovodu. Navíc maminka potřebuje léky tišící bolest, antibiotika, klid a pomoc v horečkách při kojení. Pomáhá také postižený prs před kojením odstříkat a po kojení také. Při velké bolestivosti začít kojit u zdravého prsu.
V obou případech, kdy má maminka ucpané mlékovody nebo mastitidu, (zánět prsu) se kojit nepřestává a dítě se neodstavuje. Pokud by se zanícený prs nevyprazdňoval, mastitida se zhorší a může vzniknout abces, který je mnohem horším problémem. Mateřské mléko při zánětu prsu není pro dítě škodlivé. Maminka může kojit i při horečkách.
„Babská rada" pro vás - na postižené místo mezi kojením přikládáme např. tvaroh nebo roztlučený list ze zelí, které skladujeme v ledničce.
Magdalena Mikulandová
www.studioprozeny.cz
Těhotenství.cz