Co mě ale bohužel nenapadlo, bylo připravit se na porod také po právní stránce. Jsem právnička, a tak jsem očekávala určitý způsob komunikace i zacházení. Měla jsem přibližnou představu o tom, jak mají zdravotníci s pacientem – klientem komunikovat, o čem všem ho mají informovat a i z předporodního kurzu se zdálo, že je to samozřejmá praxe.
Realita v porodnici byla ale úplně jiná. Nikdo se se mnou příliš nebavil, informace jsem nedostávala prakticky žádné. Celou dobu jsem měla pocit, že odporovat není možné a otázky jsou nežádoucí. Dostala jsem preventivně kanylu, protože „se to tak dělá“. Pak infuzi oxytocinu, „aby se to urychlilo“. Pak nějaké prášky proti bolesti, prý „to bude po nich lepší“. Bylo. Prakticky jsem o sobě nevěděla. Pak přišla epidurální anestezie, protože „mi to pomůže“ a následně císařský řez pro tíseň miminka. Přitom jsem ale prakticky žádnou opravdovou informaci nedostala.
Díky své osobní zkušenosti jsem se začala právy rodičů a dětí v porodnici více zabývat. Jsem přesvědčená, že když budou rodiče znát svá práva, budou schopni trvat na jejich dodržování a nenechají se odbýt slovy: „Takhle se to u nás dělá“.
Píši blog o právech rodičů a dětí v nemocnici. Napsala jsem také e-knihu Příručka informovaného rodiče do porodnice. V ní se dočtete, jaká práva jako rodič skutečně v nemocnici máte.
Světový týden respektu k porodu Praha 2018
Na Věru Jedličkovou se můžete těšit v pondělí 14. 5. od 16 do 17:30 v přednáškovém sále, MediaKlub Spálená, v rámci slavnostního zahájení Festivalu o těhotenství, porodu a rodičovství následuje křest její knihy Příručka informovaného rodiče do porodnice (v distribuci jako e-book). Křtít bude poslankyně PhDr. Olga Richterová. Slavnostní zahájení je od 18:00 hodin.
www.respektkporodu.cz
Těhotenství.cz