Přejít k hlavnímu obsahu

Odtok plodové vody

Tento jev bývá běžný, ale není k porodu nutný. Často se stane, že odtokem plo­dové vody porod začíná. Dříve nebo později se přidají i děložní kontrakce. Takže někdy plodová voda během celého porodu odtéká a je přirozenou součástí po­rodu. Někdy naopak vak blan, který drží plodovou vodu pohromadě, nepraskne, a pak je někdy z důvodu progresu porodu lepší udělat tzv. dirupci vaku blan.

Je to velice jednoduchý a nebolestivý úkon, který provádí vždy zdravotník. Dělá se při kontrakci děložní, většinou při nálezu asi 3 až 5 cm rozvinuté branky. Porodní asistentka nebo lékař vás uloží na podložní mísu a počkají na kontrakci. Když přijde, zavedou prsty do pochvy až k brance, která je již ote­vřena na příslušný počet centimetrů, a po svém prstu zavedou malý háček ažk vaku blan. Při vrcholu kontrakce háčkem propíchnou vak blan a do mísy pod vámi vyteče první část plodové vody.

Je nutné, abyste po tomto výkonu asi 20 minut ležela. Pak pokud je vše v po­řádku můžete znovu chodit, nebo se pohybovat na míči, jít do sprchy atd. Je to opravdu nebolestivý výkon (ač tak nevypadá), který nemůže ublížit vám ani vašemu děťátku. Často se maminky obávají, že se může píchnout děťátku do hlavičky. Při správném postupu je to ale vyloučené. Často se stává, že žena ani neví, že je vše hotovo.

Tato metoda má velké výhody. V daný okamžik, kdy zdravotníci usoudí, že by dirupce vaku blan byla vhodná, je celý tento výkon pomocníkem pro urychlení celého porodu. Proč? Tím, že odteče část plodové vody, klesne hlavička dítěte těsně až na branku (branka je otvor, který vznikne po vymizení čípku a je nej- blíže k pochvě, viz níže). Tím ji neustále dráždí a dilatuje (roztahuje, otevírá). Hlava dítěte je totiž veliká, kostěná a tvrdá a dítě napomáhá procesu otevírání branky velice spolehlivě, rychleji a účinněji.

Branka

Děloha se skládá z těla děložního. To je ten největší dutý prostor, ve kterém je po celou dobu těhotenství vaše děťátko. Děložní tělo přechází v dolní děložní segment (DDS), který ústí do děložního čípku. Čípek je pro vás asi ta nejznámější část dělohy, ční do pochvy a je dlouhý v průměru asi 2 až 3 cm. S tímto pojmem jste se setkávala v průběhu všech vašich gynekologických prohlídek již dávno před těhotenstvím.

Z děložního čípku se odebírají stěry, aby se předcházelo možnému vzniku rako­viny čípku atd. Během porodu se čípek začne zkracovat až nakonec úplně vymizí. Nebojte se, během šestinedělí a krátce po něm vám zase vyroste a bude fungovat jako dřív. Ve chvíli, kdy úplně vymizí, se začíná malému otvůrku, který vzniká místo čípku a je na konci DDS, říkat branka.

Těhotenství a porod
Autor: Magdalena Mikulandová
www.studioprozeny.cz

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA