Přestože jsou estetické plastické operace poprsí v zahraničí již celá desetiletí považovány za zcela běžný způsob „vylepšení“ vzhledu ňader, metoda v České republice zažívá boom zejména v několika posledních letech. Škála zákroků, které ženám umožňují dosáhnout vysněného těla, stejně jako jejich finanční dostupnost mohou za to, že do ordinací plastických chirurgů přichází stále více žen, které ještě neoslavily ani třicáté narozeniny. Výjimkou tedy nejsou bezdětné ženy, které ale do budoucna s mateřskou rolí počítají. V tu chvíli řeší hlavně to, jestli silikonové implantáty nepřekážejí kojení nebo neohrožují zdraví budoucího potomka. Obávají se ale i toho, že jejich poprsí ztratí tvar a ony budou muset na operaci znovu.
Studie vyloučila ohrožení dětí
Dánští vědci z Institutu nádorové epidemiologie studií z roku 2007 zjišťovali, zda děti matek, které podstoupily plastickou operaci poprsí, trpí vývojovými vadami ve větší míře, než děti zbylých žen. Studie, které se zúčastnilo celkem
8 600 dětí, neprokázala vliv silikonových implantátů na vývoj plodu.
Neohrozí implantáty zdraví mého dítěte?
Jednou z hlavních obav, které zájemkyně o „nové“ poprsí trápí, je bezpečnost nenarozeného dítěte. Především se jedná o prosakování cizorodých látek do těla matky i dítěte během těhotenství a případně také do mateřského mléka. Nejistotu podpořila nedávná kauza PIP implantátů, ze kterých po prasknutí vytékal průmyslový silikon přímo do těla. Naštěstí se ale jednalo o izolovaný případ.
Renomovaní výrobci své výrobky testují jak z mechanického, tak biologicko-chemického hlediska. Při testech musí implantát například vydržet mnohonásobně větší fyzické namáhání, než jaké ve skutečnosti hrozí. Kvalitní implantáty zároveň procházejí přísnými klinickými studiemi zdravotní nezávadnosti. Nejspolehlivější značky implantátů, které musely projít řadou náročných testů, disponují certifikátem amerického Úřadu pro bezpečnost potravin a léčiv (FDA).
Právě analýza tohoto úřadu, jehož osvědčení jsou považovány za nejlepší důkaz bezpečnosti výrobku, vyvrátila jakékoli nebezpečí prostupu zdraví ohrožujících chemických látek, zejména silikonu, do mateřského mléka. Analýzou bylo zjištěno, že není rozdíl mezi jejich hladinou u žen po předchozím zvětšení prsů s použitím implantátů a u žen, které zákrok nepodstoupily. Náročné testování Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) ale absolvuje málokterý výrobce úspěšně. U nás jsou dostupné produkty jen dvou z nich – Mentor a konkurenční Natrelle. Obě značky mají certifikát typu A, splňují tedy nejpřísnější bezpečnostní kritéria. „Nejlepší a nejstabilnější výsledky opravdu vykazují implantáty s certifikátem FDA, které jsou dlouhodobě sledovány na desítkách tisíc žen. Proto také na klientky vždy apeluji, aby se při volbě implantátů neřídily pouze podle ceny, ale i ověřitelných osvědčení o kvalitě a bezpečnosti. Velmi záleží i na zkušenostech operatéra,“ upozorňuje MUDr. Vladimír Mařík, primář oddělení plastické chirurgie Nemocnice České Budějovice.
A co mléčná žláza?
Řada žen žije v domnění, že operace prsou může narušit jejich schopnost kojit. Může za to poměrně rozšířený mýtus, dle kterého při vložení implantátu do prsu, může dojít k poškození mléčné žlázy. Obavy ale nejsou na místě. Pokud je některý z mýtů o prsních implantátech úsměvný, pak právě tento. Silikonová výplň je totiž vždy uložena pod mléčnou žlázou. Její funkčnost tak není nikterak ohrožena ani omezena a pro ženu se de facto nic nemění. Rovněž není pravda ani to, že je nutné implantát před plánovaným těhotenstvím z bezpečnostních důvodů odstranit. Dle odborníků je jediným, avšak poměrně vzácným, potenciálním problémem, dočasné snížení citlivosti bradavek v případě, že byl implantát vkládán řezem přes bradavku. „Není důvod, proč by se žena měla bát podstoupit zvětšení prsou před těhotenstvím. Nedochází při něm k narušení mléčné žlázy ani schopnosti kojit. Samozřejmě, každé tělo je jiné. U některých žen je schopnost kojit snížena od přírody,“ říká prim. MUDr. Vladimír Mařík.
Změna tvaru prsu po těhotenství
Druhotnou obavou, kterou zájemkyně o plastiku prsu před otěhotněním řeší, je estetické hledisko. Tedy nakolik budou jejich prsa „odolná“ vůči vlivům kojení a změnám tvaru. Ten se totiž
u většiny žen po ukončení kojení nevrátí do původní podoby. „Jejich obavy jsou opodstatněné. Během kojení prsa vlivem hormonů postupně získají na objemu. S ukončením kojení ale rychle poklesne produkce hormonů a prsní hmota se zmenší, kožní plášť zůstane a prso pak vypadá povisle. U žen, které před otěhotněním podstoupí plastiku prsu, je problém o poznání mírnější,“ upozorňuje MUDr. Pavel Kurial, plastický chirurg z Nemocnice České Budějovice.
Slova odborníků potvrzuje i nejnovější studie portorické lékařské fakulty (University of Puerto Rico School of Medicine), která na vzorku téměř 120 žen s plastikou poprsí zjišťovala, zda u nich kojení způsobí změnu tvaru ňader. Srovnání bylo založeno na dokumentaci vzhledu prsou před těhotenstvím a po ukončení kojení u dvou skupin žen – první skupina kojila, zatímco druhá ne. Nepodařilo se ale zaznamenat výraznější rozdíly mezi příslušnicemi jednotlivých skupin. „Vyplnění prsu silikonovým implantátem dokáže do značné míry kompenzovat pokles prsní hmoty a předejít tak výraznějším změnám velikosti a tvaru prsu. Ochabnutí kůže je tedy sice „povinná daň“ za kojení, ale ženy s plastikou poprsí ji »platí« podstatně méně,“ dodává MUDr. Kurial. |
MUDr. Vladimír Mařík, primář oddělení plastické chirurgie Nemocnice České Budějovice
MUDr. Pavel Kurial, plastický chirurg z Nemocnice České Budějovice