Přejít k hlavnímu obsahu

Proč jsou druhá těhotenství často neplánovaná

Podle nové studie až 30 procent žen, které mají malé dítě, znovu otěhotní do 18 měsíců od porodu. (Centers for Disease Control and Prevention)

Po porodu obvykle trvá přibližně 18 měsíců, než se v těle ženy obnoví vše, co je potřeba pro další těhotenství. Brzké otěhotnění po porodu má za následek nejen nedostatečné zotavení maminky. Je také větší pravděpodobnost vzniku anémie a preeklampsie v průběhu těhotenství. U dítěte je pak větší pravděpodobnost, že se nebude optimálně v děloze vyvíjet, narodí se předčasně nebo s nízkou porodní hmotností.

Riziko ruptury dělohy navíc hrozí ženám, které rodily císařským řezem. Je velmi důležité, aby děložní řez byl doléčen dříve, než se děloha začne znovu roztahovat s dalším dítětem. Ruptury dělohy se stávají v méně než 1 procentu ze všech těhotenství.

Proč se to děje

Jedním z hlavních důvodů proč jsou ženy znovu v krátké době těhotné je, že většina z nich je krátce po porodu znovu sexuálně aktivních. Výzkum z r. 2013 uvádí, že 41% matek má pohlavní styk během šesti týdnů ode dne porodu a 78% má sex během 12 týdnů po porodu. Přesto mnohé nepoužívají antikoncepci, a to buď proto, že si myslí, že nemohou otěhotnět tak rychle nebo proto, že se o antikoncepci neporadily se svým lékařem. Čtěte také: Klíčem k výběru správné antikoncepce je otevřený rozhovor mezi ženou a jejím gynekologem. Proto se nebojte ptát svého lékaře.

Neplánovaným těhotenstvím jsou překvapivě vystaveny ženy, které měly problémy s početím v minulosti. Studie z roku 2013 uvádí, že až 61% dalších těhotenství žen, které dříve využívaly technik asistované reprodukce, bylo neplánované. Je to zřejmě z důvodu, že tyto páry mají pocit, že když je stálo tolik úsilí otěhotnět v prvním případě, nemusí se bát že znovu otěhotní.

Kojení není antikoncepce

Při kojení nemusí mít žena ovulaci. V rozvojovém světě zabrání kojení více těhotenstvím než všechny ostatní druhy antikoncepce. V našich podmínkách je situace trošku odlišná. Kontracepční účinnost kojení je závislá nejenom na frekvenci přikládání, ale i na stavu výživy matky. Dostupnost příkrmů u nás snižuje frekvenci kojení a k ovulaci může dojít i během laktace. Je nutno upozornit, že ovulace předbíhá menstruaci a otěhotnění reálně hrozí i kojící ženě, která ještě nemenstruovala. Obecně možno shrnout, že otěhotní přibližně 2 % kojících žen.

Těhotenství.cz, MUDr. Josef Záhumenský

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA