Přejít k hlavnímu obsahu

Prekoncepční příprava a první měsíc těhotenství (0.–4. týden)

Zdravý způsob života je v současnosti často diskutovaným tématem. Lidská populace se stává zdravotně uvědomělejší díky velkému množství informací v médiích, která se široce zabývají nejen problémy společenskými, ale též otázkami zdraví a sexuality. Popularizace pohybu a zdravé stravy, které jsou nezbytné k udržení zdraví a štíhlé postavy, nabyla nebývalého rozmachu. Důsledkem objevování tajemství života, úspěchů lékařské vědy a masivního rozšíření komunikačních médií je rozsáhlý přístup k moderním informacím, a proto se ve zvýšené míře klade důraz spíše na prevenci než na léčbu.

Proč zdůrazňujeme přípravu na otěhotnění? Zejména proto, že z pohledu plánovaného těhotenství se musí eliminovat zdravotní rizika před samotným početím. Zlepšení životních podmínek, lepší výživa a zdraví populace, léčba a kontrola chronických onemocnění (chudokrevnost, ledvinové a srdeční choroby apod.) přináší ovoce. Jedním z důvodů poklesu mateřské a novorozenecké úmrtnosti v souvislosti s graviditou a porodem je právě důraz na prevenci. Lze očekávat, že zdravá žena bude rodit zdravé děti. S rozvojem léčby dříve obtížně léčitelných onemocnění, jako jsou vrozené či získané srdeční vady, cukrovka, choroby jater a ledvin, stoupá počet „rizikově“ gravidních žen, které vyžadují zvýšený lékařský dohled. Z hlediska správného vývoje jednotlivých orgánů a končetin plodu, a tím i osudu celého těhotenství, je nejrizikovější první trimestr, tj. první tři měsíce. Je vhodné vysadit všechny léky s výjimkou životně důležitých. Na tomto místě ovšem považuji za důležité zmínit, že dogmatismus je také škodlivý. Tableta léku při nesnesitelné bolesti hlavy či zvýšené teplotě nemůže ohrozit ženu plánující těhotenství, naopak může zabránit daleko větším fyzickým i psychickým škodám.

Každá žena, která pochybuje o tom, že je stoprocentně zdravá, by měla před rozhodnutím o početí konzultovat své pochybnosti s lékařem nebo navštívit specializovanou prekoncepční poradnu. Tyto ambulance hojně využívají též ženy, které měly komplikace v předchozí graviditě, prodělaly samovolný potrat či mimoděložní těhotenství. Právě tady dostanete nejkvalitnější a přímou odpověď na všechny otázky, které vás trápí. Bohužel ani při současné úrovni a neustálém vývoji lékařských znalostí není všechno vysvětlitelné. Na některé odpovědi si musíme počkat.

Jak se připravit na otěhotnění?

Hmotnost

Přiměřená tělesná hmotnost je před začátkem těhotenství dobrou prevencí vzniku pozdějších komplikací. A proto se podívejte do zrcadla, stoupněte si na váhu a definitivně poznáte realitu. Máte-li nadváhu, zhubněte. Jak na to? Přestaňte jíst čokoládu, zmrzlinu a ostatní chutná, ale z hlediska rizika obezity nevhodná jídla. Zařaďte do svého jídelníčku více ovoce a zeleniny. Věnujte polovinu porce někomu, kdo potřebuje léčit podvýživu! Další depresivní informace – téměř všechny dočasné diety končí neúspěchem. Dietní opatření musí totiž plynule přecházet do normálních stravovacích návyků. A právě to není pro většinu lidí jednoduché. Je to tedy velká výzva – buďte jedna z mála úspěšných! Proč? Obézní žena má často potíže jak s otěhotněním (nepravidelná ovulace a menstruace), tak i v graviditě (vysoký krevní tlak) a při porodu (nedostatečné tlačení). Nedílnou součástí dietního režimu je pohybová aktivita! Cvičte sama nebo se zapište do kurzu. Sama poznáte, že investice do redukce hmotnosti se vyplatí a vy se budete cítit lépe!

Cvičení

Přiměřený tělesný pohyb je samozřejmou součástí správné životosprávy. Pokud cvičíte, nepřestávejte a udržujte se v kondici. Pokud jste před těhotenstvím aktivně necvičila, nezačínejte sama, ale poraďte se s odborníkem – například v kurzu pro těhotné v rámci tzv. psychoprofylaktické přípravy. V graviditě lze doporučit plavání, turistiku a pravidelné denní procházky. Nevhodné jsou naopak sporty, při kterých hrozí úder na břicho nebo pády (míčové hry, jezdectví, judo). Máte-li problémy s dechem při chůzi do prvního patra či při vystupování z auta, začněte se sebou rychle něco dělat! Nošení těhotného „bříška“ před sebou, hlavně ke konci těhotenství, totiž vůbec není jednoduché. Funění, pocení a rudý obličej při běžných pohybech na veřejnosti nepůsobí moc půvabně. Mnohem větší zátěž na vás ale čeká při samotném porodu. Dítě musíte vytlačit sama! Když to nezvládnete, bude vám muset pomoct porodník, například kleštěmi.

Článek je z knihy: Průvodce těhotenstvím

autor: MUDr. Roman Chmel

Knihu koupíte online zde: http://www.grada.cz/katalog/kniha/pruvodce-tehotenstvim_3383/

Diskuze k článku

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA