"Vliv kojení na vývoj mozku a inteligenci dítěte je dobře znám, ale to, zda tyto pozitivní účinky přetrvávají až do dospělosti je méně jasné." říká vedoucí autor studie Dr. Bernardo L. Horta. "Naše studie poskytuje první důkazy o tom, že dlouhodobé kojení nejen zvyšuje inteligenci nejméně do věku 30 let, ale má také vliv na zlepšení úrovně dosaženého vzdělání a příjmu."
Kojení v krátkodobém horizontu snižuje výskyt infekčních onemocnění a úmrtnost u kojenců. Běžně se doporučuje kojit po dobu prvních 6 měsíců po porodu a pokračovat souběžně s příkrmy nejméně do 1 roku.
Mnoho předchozích výzkumů kojení bylo limitováno sociálními rozdíly. Matky, které kojily delší dobu, typicky zastávaly vysoké sociálně-ekonomické pozice a měly lepší přístup ke zdravotní péči. Autoři nové studie našli řešení tohoto problému. "Co je jedinečné u této studie je fakt, že populace která byla zahrnuta do výzkumu, byla rovnoměrně rozdělena podle společenské třídy." vysvětluje Dr. Horta.
Výsledky naznačují, že i množství mléka by mohl hrát roli
Pro studii byli účastníci rozděleni do pěti skupin podle množství času věnovanému kojení kojence. Dále bylo kontrolováno 10 faktorů, které mohly přispět ke zvýšení IQ, jako je příjem rodiny při narození, věk matky a vzdělání rodičů.
Výsledky uvádí, že kojenci, kteří byli déle kojeni, dosáhli v dospělosti vyšší inteligence, delší školní docházky a vyšších výdělků. Ve srovnání s kojenci, kteří byli kojeni méně než jeden měsíc, měli kojenci kojení po dobu 12 měsíců v průměru o čtyři body vyšší IQ, o 0,9 roku delší vzdělání a vydělávají o 104 dolarů měsíčně více.
"Pravděpodobný mechanismus stojící za blahodárnými účinky vlivu mateřského mléka na inteligenci je přítomnost nasycených mastných kyselin, nacházejících se v mateřském mléce, které jsou nezbytné pro vývoj mozku. Naše zjištění dokazuje, že nejen délka kojení, ale i množství mléka hraje roli." uvádí Dr. Horta.
Těhotenství.cz, Foto: Pixmac