Zpožděná laktace
Maminky, které to nezažily, tomu budou stěží věřit. Jsou totiž i ženy, kterým se mléko do zásoby příliš netvoří. Některé maminky mají před kojením nalité prsy a těší se, až z nich dítě upije a zmírní tím ten velký tlak. Jiné maminky mají prsy málo činné, mléko se tvoří až během kojení, takže když se dítě přisaje, dlouho „tahá na prázdno“ - někdy i déle než půl minuty.
A to je pro spoustu miminek nepřekonatelná potíž, jelikož nejsou ochotná u prsu zůstat, pak křičí hladem a jsou nespokojená. Tímto způsobem se rozjede začarovaný kruh, ze kterého pomůže jedině lahev s umělým mlékem. Pak teprve začne být miminko spokojené, začne růst, ale maminka mnohdy začne mít pocity méněcennosti, že své dítě nedokázala nakojit.
Zklamala jsem?
Překonat pocit zklamání z neschopnosti kojit dítě je velmi složité. Nejlepší cestou je vůbec se na situaci nedívat jako na selhání. Ono totiž opravdu nejde o selhání. Každý máme genetickou výbavu trochu jinou, každému fungují hormony malinko jinak a laktace je opravdu především o hladině hormonů v těle.
Některé ženy třeba mají mléko ještě tři měsíce po odstavení dítěte, zatímco jiným se přestane tvořit během tří dnů od posledního kojení. A stejně tak jako maminky, co stále promáčejí podprsenku mlékem, nebudou nadávat za to, že jsou neschopné přestat s laktací, tak si jiné maminky nemohou vyčítat to, že mléka je či bylo málo. Za barvu očí se samy na sebe přece taky nezlobíme.
Někdy lze kojení popohnat
Někdy jsou potíže s kojením nikoliv hormonálního rázu, ale způsobené nervozitou, špatným režimem nebo i ne zcela vhodnou stravou a pitím. Tady pro vás máme dobrou zprávu, situace jde řešit celkem snadno a hlavně rychle. Předpokladem úspěchu však je jistota, že máte správnou techniku kojení.
V tom pomůže laktační poradce, který se vám bude během kojení věnovat a řekne vám, kde děláte chyby. Poté vám pomůže vychytat správné držení dítěte i to, aby se správně přisálo. Kromě toho může být důležitým aspektem například také to, zda dítě nemá třeba přirostlou podjazykovou uzdičku. Laktační poradce je schopen odhalit problémy spojené s kojením, a to i během jedné návštěvy.
Když kojení brání nedostatek tekutin
I to se může stát. Špatné návyky v jídle, hlavně ale v pití, mohou způsobit snížení produkce mateřského mléka. Jakmile však přejdeme na správný režim, mléko se dostaví samo. Co je tím správným režimem? Klíčový je dostatek spánku, a to i přes den s miminkem – uklízet může tatínek, také mu přece narostly ruce.
Ke spánku je nutné přidat dostatek tekutin. Ale pozor, mléko není tím, co byste měla přednostně pít. Po mléce totiž může vás i miminko dost bolet břicho – to platí i o sójových variantách, nicméně obilná mléka ničemu neškodí. Pitný režim by však měl být založen zejména na vodě, bylinkovém, ovocném čaji a dokonce také na meltě. Ano, na obilné meltě, která dokáže s laktací udělat hotové zázraky. Když si projdete Kaufland akční leták, tak si můžete meltu nakoupit do zásoby ve výhodné cenové akci.
Co upřednostnit v jídelníčku kojící maminky
Co se stravy týká, měla byste ji postavit jak na bílkovinách a zdravých tucích, tak na sacharidech. Během kojení musí tělo dostávat vše, proto je třeba pokrmy střídat. Přímo kouzelnou moc mají vývary - ty střídat nemusíte, můžete si je dopřávat denně. Tím máme na mysli vývary masové se zeleninou, pejlépe ze slepice nebo hovězích kostí. Ty si můžete předchystat už před porodem a dát je do mrazáku nebo zavařit do sklenic - pozor, sterilovat vývar nebo maso je nutné minimálně hodinu a při bodu varu!
Až bude mimčo na světě, jen si vývar ohřejete a budete mít oběd připraven. Ještě ke všemu takový oběd, který výrazně pomůže s laktací. Když si vývar naservírujete do krásných mističek z letáku Pepco, můžete ho i vypít, takže vás od oběda či večeře nezdrží ani to nejnáročnější miminko. A malá poznámka na závěr - ke kojení si vždy pohodlně sedněte či lehněte a připravte si něco k pití, žízeň bude neúnosná.
Těhotenství.cz