Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se správně přepravovat s kočárkem ve vlaku a ve městě

S příchodem léta se rodiny s dětmi častěji vydávají na vycházky a výlety. Podle Českého statistického úřadu více jak 80 % Čechů volí pro cestování městské hromadné prostředky, přičemž na meziměstské cesty volí raději autobus než vlak. Ve vlaku však platí jiná pravidla pro přepravu dětí a kočárků než je tomu u prostředků městské hromadné dopravy.

Na zastávkách metra se vyhýbejte jezdícím schodům

Městská hromadná doprava zahrnuje vozidla různých typů. Před zahájením jízdy by si tedy rodiče měli kromě času odjezdu zjistit také to, jestli je vybraný prostředek nízkopodlažní. „Před nástupem do vozu nezapomeňte dát řidiči znamení mávnutím ruky, stejně jako při výstupu stiskem tlačítka. Řidič na zastávce počká delší dobu a výstup i nástup s kočárkem bude pro rodiče méně stresující,“ radí distributor dětských kočárků Lukáš Fiala. Do prostředků městské hromadné dopravy, jako jsou autobusy a trolejbusy, je povoleno vstupovat s kočárkem pouze dveřmi označenými piktogramem. Svá specifika pro přepravu s kočárkem má pražské metro. Tam by si měli rodiče hlídat, jestli má daná zastávka výtah. Při jízdě s kočárkem po eskalátorech může totiž snadno dojít k nehodě a podle pravidel dopravního podniku by ho měly vždy hlídat alespoň dvě osoby.

Na delší cesty volte pantograf

Přestože většina Čechů využívá pro delší vzdálenosti zejména autobus, vlak se pro rodiny s dětmi jeví jako vhodnější volba. Jízda je plynulejší, klidnější a prostory ve vlaku jsou větší. Ve všech vlacích Českých drah lze převážet kočárek, nicméně ne všechny spoje jsou pro jeho přepravu uzpůsobeny. „Rodiče zažívají komplikace ještě před samotným nastoupením do vlaku. Nástupiště a schůdky do vagonu totiž nemusejí být pro manipulaci s kočárkem přizpůsobeny. Ve vlaku se pak cestující potýkají s úzkým vstupem i těsnými uličkami a také nemožností sedět během jízdy přímo u kočárku,” popsal Fiala. K cestování s kočárkem jsou proto nejvhodnější takzvané pantografy, jejichž výhodou je široký vstup bez schodů a prostor na kraji vagónu se sklápěcími sedadly, který je vhodný i pro velké skupiny cestujících. V některých typech se nachází také samostatný prostor pro kočárky a přebalovací pult.

Přeprava kočárku: většinou bezplatná, ale existují výjimky

V rámci městské hromadné dopravy by měli rodiče parkovat kočárek pouze ve vyhrazených prostorách označených příslušným symbolem. Ve vlaku je na kočárek nahlíženo jako na spoluzavazadlo pro spolucestující dítě a je tedy potřeba jej mít složený v zavazadlovém prostoru. Po domluvě s průvodčím je ale možné ponechat ho v kupé rozložený. Jak ve vlaku, tak v městské hromadné dopravě většinou neplatíte za přepravu kočárku žádné poplatky. Pokud však po železnici převážíte samotný kočárek bez dítěte, zaplatíte za něj zhruba 25 korun. Rovněž poplatky za přepravu dětí se liší v závislosti na typu zvolené dopravy. Ve vlaku platí děti do 15 let podle příslušného tarifu, v rámci městské hromadné dopravy obvykle cestují děti do šesti let zdarma. Pro předejití případných komplikací je však lepší ujistit se o tom na informacích místního dopravního podniku.

Těhotenství.cz

autor:

Diskuze k článku